Обговорення проекту герба (2)

Герби, печатки та прапори окремих осіб і родів

Обговорення проекту герба (2)

Повідомлення xCrucialDudex » 20 вересня 2010, 18:25

Всім привіт!

Я вже давно хотів поближче познайомитись із геральдикою, ще в Університеті мене не залишала ідея зробити герб для свого факультету, флаги та інше але чомусь я так ніколи і не втилив цю ідею у життя. А бажання залишилось, тому я кілька днів тому вирішив розпочати з себе і зробити собі особовий герб, а можливе й родовий... Але у мене виникло декілька питань щодо норм та стандартів у геральдиці.

По-перше, я із сім'ї у якій я третя людина із ідентичним повним ім'ям, та четверта у якій теж саме прізвище та ім'я. Щоб уникнути плутанини у майбутньому я хотів би підкреслити той факт, що я четвертий Іван у моїй сім'Ї і що герб належить саме мені. Нажаль, реєстри, як і інші типи документів, можуть бути знищені, зміст їх викривлено і т.д. Мені здається що закріплення на візуальному рівні, у самому гербі, того факту що він належить четвертому Івану буде самим вдалим рішенням.

Ось і перше питання. Чи можу я замість традиційних зображень на щиті використовувати рімське число "IV"?

Зображення

Далі, у моєму гербу, як ви бачите, "крест" (crest), та девіз відірвані від герба. Є також елементи мантії, у моєму випадку це рослинніть, які теж відірвані від герба. Декоративні елементи по боках та унизу щита, дуга зірок яка начебто поєднує "крест" із щитом теж напевно ідуть супроти традиційних геральдичних норм зображень.

Я не бачив жодного авторитетного герба у такому виконанні але в цілому я зробив висновок, що жорстких правил нема і завжди були виключення. А я обожнюю бути виключенням із правил :P

Є ще одне питання що до кольору. Чорний символізує сталість, постійність або страждання. Інтерпретація змісту (тобто постійність чи страждання) залежить виключно від людини яка створила герб, я вірно розумію? Тобто я можу обрати або одне, або інше значення, а можливо й обидва, все вірно?

Також, чи можу я самостійно додавати значення до символів? Наприклад, для мене рука у "кресті" окрім традиційного значення є символом готовності до взаємодії, як у бізнесі так і соціальному житті. Я достатньо відкрита людина і дуже люблю взаємодію із іншими людьми, звідси і рука яка неначе протягнута і запрошує потиснути її. Неначе я кажу "Привіт! Мене звати Іван, і я відкрит до стосунків з тобою."

Взагалі, мені цікаво знати думку знаючих людей що до ціх моментів та загалом візуального виконання герба. Якщо вам є що додати та прокоментувати, будьласка, кажіть ваші думки я із радістю вислухаю.

Щодо інтерпретації, то коротко:

Метали та колір
    золотий - щедрий та відкритий до нового розум
    срібний/білий - мир та щирість
    оранжевий - ґідні абміції
    чорний - сталість, постійність (переконань, рішень, також у сенсі любов до стабільності (у здоровому глузді) т.д)
Символи
    сокіл - той хто не відпочиватиме поки ціль не буде досягнута
    кішка - свобода, пильність, сміливість
    вежа на спині слона - духовна велич та сила духу, які стоять на ґідних амбіціях, удачі, дотепності, щасті та могутній силі духу яка дана від народження.
    IV - підкреслити, що я саме четвертий Іван (?)
    зірки - висока якість, майстерність

"Крест"
    Рука у збруї - людина із якостями лідера (я сам додаю ще й таке значення: готовність до взаємодії)

Девіз
    "Ціль Наполегливість Доля" -я вважаю, що маючи ґідні наміри, та такіж самі цілі людина створює сама свою судьбу, і найголовнішим у цьому прагненні є наполегливість.

Інше
    вістря списа - гнучкий розум.
    рослинність та декоративні орнаменти коло вістрів списів - не мають ніякого значення, це лише прикрашення.

Концептуально цей герб доси добре та повне характеризує мене як людину. А вот що до виконання концепції, я вас слухаю :)

Важливо: власне, у майбутньому я хочу зареєструвати свій герб, тому я ставлю усі ці питання тримаючи цю ідею у голові, і я розраховую на те, що спільнота цього форуму допомеже мені самостійно підготувати герб до реєстрації. Я знаю, що можно заплатити гроші, але як я сказав у початку цього повідомлення, я хотів зробити це самостійно. Це вже справа принципу :) Дякую за увагу.
xCrucialDudex
 
Повідомлення: 4
З нами з: 20 вересня 2010, 16:22

Re: Прокоментуйте проект особового гербу; є кілька запитань

Повідомлення ABG » 20 вересня 2010, 21:12

xCrucialDudex написав: Ось і перше питання. Чи можу я замість традиційних зображень на щиті використовувати рімське число "IV"?

У принципі, в гербах можна використовувати окремі сиглі (літери) або цифри, така практика відома в українській геральдиці ще XVI-XVII ст. Хоча цим не варто зловживати (особливо невдало виглядають різні вензелі), а краще відобразити потрібну ідею іншими символами. Наприклад, у цьому разі можна розмістити 4 однакові елементи (скажімо, геральдичні лілеї, троянди, яблука тощо) у порядку 1 над 2 над 1, верхній дати в золоті, нижні 3 – у сріблі. Тоді маємо символічно: 4 однакові фігури, а індивідуальність однієї з них виділена іншим металом.

xCrucialDudex написав: Далі, у моєму гербу, як ви бачите, "крест" (crest), та девіз відірвані від герба. Є також елементи мантії, у моєму випадку це рослинніть, які теж відірвані від герба. Декоративні елементи по боках та унизу щита, дуга зірок яка начебто поєднує "крест" із щитом теж напевно ідуть супроти традиційних геральдичних норм зображень.

У британській геральдичній системі клейноди та бурелети також іноді "літають" над щитом. Девіз на стрічці, як правило, "живе своїм життям" і в інших системах. Тому такий підхід для сучасного герба ще можна прийняти. А от декоративні елементи навколо щита так і треба трактувати – як декоративне оздоблення щита. Бо геральдичний намет завжди використовується разом із шоломом. Без шолома намет вживатися не може – тоді це вже не намет.

xCrucialDudex написав: Я не бачив жодного авторитетного герба у такому виконанні але в цілому я зробив висновок, що жорстких правил нема і завжди були виключення. А я обожнюю бути виключенням із правил

Та ні, правила в геральдиці є, й доволі консервативні. Винятки можуть бути ще в оригінальності подачі, манері виконання, але не в колористиці чи функціональному застосуванні окремих елементів.
Щодо колористики, то витримується норма використання в гербах 5 кольорів (синій, червоний, зелений, чорний, пурпуровий) та 2 метали (срібло, золото). Колористична норма – можна на "кольорових" полях розміщати "металеві" фігури, або навпаки; але не дозволяється наносити "колір" на "колір" чи "метал" на "метал".
Виходячи з цього:
1) не можна застосовувати в гербі оранжевий колір;
2) не можна у "кольоровому" полі подавати чорні (також "кольорові") фігури -– число ІV (незрозуміла колористика голови сокола – вона срібна чи чорна?).

xCrucialDudex написав: Є ще одне питання що до кольору. Чорний символізує сталість, постійність або страждання. Інтерпретація змісту (тобто постійність чи страждання) залежить виключно від людини яка створила герб, я вірно розумію? Тобто я можу обрати або одне, або інше значення, а можливо й обидва, все вірно?

На загал, геральдичні кольори, метали та фігури в полі щита не мають якихось виключно єдиних "універсальних" значень чи тлумачень. У різних гербах однакові елементи (забарвлення, ділення щита чи фігури) можу мати різний, цілком індивідуальний зміст. Наприклад, зелений колір може означати пробудження, новизну, родючість, багатство на лісові ресурси чи якісь інші особливості. Тому основний зміст забарвлення, поділів та фігур у щитах є лише той, який закладається при створенні герба. Очевидно, що пропонований зміст має бути в межах нормального сприйняття (скажімо, злий собака не може трактуватися як символ доброзичливості та гостинності :D ).

xCrucialDudex написав: Взагалі, мені цікаво знати думку знаючих людей що до ціх моментів та загалом візуального виконання герба. Якщо вам є що додати та прокоментувати, будьласка, кажіть ваші думки я із радістю вислухаю.

Не зовсім зрозумілою є тонка золота облямівка у щиті. Чи вона задумувалася як елемент герба, чи попросту подана як край щита? Якщо останнє, то її треба зняти, бо функцію декоративного обрамуваня щита виконує чорна рамка з декоратичними елементами.
Ще одна деталь -– чорна зірка у центрі щита. Для більшої виразності її варто дати без чорної облямівки. До того ж, при використанні герба у невеликому розмірі (скажімо, на візитці) такі дрібні деталі попросту втратяться.
З чисто композиційних міркувань варто краї девізної стрічки "заовалити" вгору та вилучити обабіч неї дві чорні декоративні гілки. Бо наразі герб (особливо в нижній частині) якось композиційно розвалюється.
Аватар користувача
ABG
Site Admin
 
Повідомлення: 12727
З нами з: 18 грудня 2009, 21:34
Звідки: Львів

Re: Прокоментуйте проект особового гербу; є кілька запитань

Повідомлення SVKM de L » 21 вересня 2010, 19:33

xCrucialDudex
М’яко кажучи, герб й справді оригінальний. М’яко кажучи...
З найбільших недоліків:
- зірка в центрі щита - її можна й не використовувати, якщо вона грає другорядну символічну роль.
- зірки та рука над щитом - це не припустимо. Якщо це - елементи клейноду, то треба зобразити шолом та якійсь "головний убір" - чи то корону, чи бурелет.
З повагою,
член УГТ Сергій Шелудько
http://www.heraldry.at.ua
Аватар користувача
SVKM de L
 
Повідомлення: 205
З нами з: 19 грудня 2009, 19:51
Звідки: Одеса

Re: Прокоментуйте проект особового гербу; є кілька запитань

Повідомлення xCrucialDudex » 21 вересня 2010, 20:12

SVKM de L написав:xCrucialDudex
М’яко кажучи, герб й справді оригінальний. М’яко кажучи...
З найбільших недоліків:
- зірка в центрі щита - її можна й не використовувати, якщо вона грає другорядну символічну роль.


Навпаки, вона грає першочергову роль, ряд зірок аля "дуга" - другорядну. Це як раз таки один з тіх елементів що навмистно порушують традиційні погляди.

Так, я розумію що у геральдиці є свої тисячелітні традиції та норми, але як я казав, та і ABG підтвердив, історії знайомі винятки. Я не можу погодитись на "традиційно вірний" герб. Це як проти себе пійти. Вони усі однакові, і в цьому є й іх краса, бо є системність, але нажаль й це дуже скучно. Я така людина, я завжди прагну бути трохи іншим аніж більшість. Саме тому цей герб і оригінальний, м'яко кажучи - притримується частково норми, але все ж таки відхиляється. Це така задумка :)

Що Ви скажете про цей герб?
Зображення

Або такі:
Зображення
Зображення
Зображення

- зірки та рука над щитом - це не припустимо. Якщо це - елементи клейноду, то треба зобразити шолом та якійсь "головний убір" - чи то корону, чи бурелет.


Якщо я Вас вірно зрозумів, то я можу додати бурелет знизу руки, таким чином як зображено на цьому гербу:
Зображення

Так?
xCrucialDudex
 
Повідомлення: 4
З нами з: 20 вересня 2010, 16:22

Re: Прокоментуйте проект особового гербу; є кілька запитань

Повідомлення xCrucialDudex » 21 вересня 2010, 20:15

ABG, зараз нема часу відповісти Вам належним чином... хотів дати Вам знати, що вдячний за швидку та розгорнуту відповідь!
xCrucialDudex
 
Повідомлення: 4
З нами з: 20 вересня 2010, 16:22

Re: Прокоментуйте проект особового гербу; є кілька запитань

Повідомлення ABG » 21 вересня 2010, 20:18

SVKM de L написав:зірки та рука над щитом - це не припустимо. Якщо це - елементи клейноду, то треба зобразити шолом та якійсь "головний убір" - чи то корону, чи бурелет.

У британській геральдиці практикують "спрощений" варіант герба, опускаючи шолом із наметом, а над щитом "літає" клейнод, розміщений на бурелеті. Додаю такий спрощений варіант герба Ліверпуля. Хоча іноді вживають і варіанти з шоломом і наметом.
Тобто, практика уживання клейноду без шолому є. Інше питання: чи варто її поширювати в Україні?
Приєднані файли
liverpool.jpg
liverpool.jpg (24.62 Кб) Переглянуто 18527 разів
Аватар користувача
ABG
Site Admin
 
Повідомлення: 12727
З нами з: 18 грудня 2009, 21:34
Звідки: Львів

Re: Прокоментуйте проект особового гербу; є кілька запитань

Повідомлення xCrucialDudex » 21 вересня 2010, 20:39

ABG написав:
SVKM de L написав:зірки та рука над щитом - це не припустимо. Якщо це - елементи клейноду, то треба зобразити шолом та якійсь "головний убір" - чи то корону, чи бурелет.

У британській геральдиці практикують "спрощений" варіант герба, опускаючи шолом із наметом, а над щитом "літає" клейнод, розміщений на бурелеті. Додаю такий спрощений варіант герба Ліверпуля. Хоча іноді вживають і варіанти з шоломом і наметом.
Тобто, практика уживання клейноду без шолому є. Інше питання: чи варто її поширювати в Україні?


Дуже цікаво було б узнати за яких обставин це відбувалось і чи робилось це навмисно проти правил. Взагалі хтось тоді був проти такої практики?
xCrucialDudex
 
Повідомлення: 4
З нами з: 20 вересня 2010, 16:22

Re: Прокоментуйте проект особового гербу; є кілька запитань

Повідомлення ABG » 21 вересня 2010, 21:13

xCrucialDudex написав:Дуже цікаво було б узнати за яких обставин це відбувалось і чи робилось це навмисно проти правил. Взагалі хтось тоді був проти такої практики?

Справа в тому, що геральдика по-різному розвивалася в різних країнах і тепер ми маємо різноманітні геральдичні системи, які відрізняються в деяких питаннях. Наприклад: у іспанській системі девіз полюбляють давати не на стрічці під щитом, а на бордюрі по периметру щита. У Великобританії, очевидно, також "знають краще, ніж на континенті" не лише якою стороною їздити, але й геральдичні правила мають свої. Скажімо, в Шотландії діють зовсім інші вінці-корони над щитами муніципальних і територіальних гербів, ніж у Вельсі чи Англії (про "решту Європи" навіть не згадую).
В Україні (як і більшості країн Центральної Європи) геральдичні традиції складалися під впливом доволі консервативної німецької системи. Тому використовувати в нас у гербах принципи, запозичені з інших систем треба дуже обережно. Наприклад, якщо громадянин України має іспанське походження (хай у далекому генеалогічному коліні) й хоче підкреслити цю особливість специфічною подачею девізу на бордюрі – це нормально.

Щодо поданих Вами вище зображень, то у Гватемали та Брунею не герби, а емблеми (у них взагалі немає щита). Зрештою, герба не має сучасна Франція та більшість її колишніх колоній. Іспанці покривають щит коронами відповідного рангу, хоча полюбляють, щоб вони "зависали" над щитом. Австралійський герб витриманий у британській традиції (про це вже згадував вище).
А в гербі міста Пльзень щит підтримує ангел-щитотримач, над щитом виходять три пагорби та хрест – однак вони виходять з-поза щита, а не "літають" над ним. Використання одного щитотримача, декорування щита декоративною облямівкою-картушем, розміщення за ним різних елементів відоме в німецькій системі. Наприклад, такі елементи зустрічаються ще з гравюрах Дюрера та його школи.
Аватар користувача
ABG
Site Admin
 
Повідомлення: 12727
З нами з: 18 грудня 2009, 21:34
Звідки: Львів

Re: Прокоментуйте проект особового гербу; є кілька запитань

Повідомлення SVKM de L » 22 вересня 2010, 15:15

xCrucialDudex написав:Що Ви скажете про цей герб?
Зображення

Або такі:
Зображення
Зображення
Зображення


1) це не герб, а емблема. Точніше так - юридично це герб, але не за нормами геральдики (будь-якої - тому що відсутній щит).
2)Герб тут лише на щиті. Все, що поза ним - декорації, і жодного стосунку до герба вони не мають.
3)ноу коментс. це взагалі з іншої "опери".
4) див. пункт 1й.

Зрозумійте мене правильно: я не намагаюся розкритикувати Вашу творчість, я лише хочу направити Вас вірним шляхом.
Ви не досить чітко усвідомлюєте, що таке герб,і зовсім не бачите різницю між гербом родовим та територіальним. Рекомендую спочатку вивчити "мат.часть", а вже потім переходити до практики.
З повагою,
член УГТ Сергій Шелудько
http://www.heraldry.at.ua
Аватар користувача
SVKM de L
 
Повідомлення: 205
З нами з: 19 грудня 2009, 19:51
Звідки: Одеса

Re: Прокоментуйте проект особового гербу; є кілька запитань

Повідомлення SVKM de L » 22 вересня 2010, 15:18

ABG написав:У британській геральдиці практикують "спрощений" варіант герба, опускаючи шолом із наметом, а над щитом "літає" клейнод, розміщений на бурелеті. Додаю такий спрощений варіант герба Ліверпуля. Хоча іноді вживають і варіанти з шоломом і наметом.
Тобто, практика уживання клейноду без шолому є. Інше питання: чи варто її поширювати в Україні?


Про те й мова. Я не фанат принципу "Моя хата з краю", проте, перефразовуючи Святе писання: "Британцям - британське, українцям - українське".
З повагою,
член УГТ Сергій Шелудько
http://www.heraldry.at.ua
Аватар користувача
SVKM de L
 
Повідомлення: 205
З нами з: 19 грудня 2009, 19:51
Звідки: Одеса


Повернутись в Особові й родові символи

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 13 гостей

cron