Герб Івана Мазепи

Герби, печатки та прапори окремих осіб і родів

Герб Івана Мазепи

Повідомлення Strilbycki » 11 квітня 2012, 16:29

Є всім відома гравюра Мигури І. (1706 р.) На честь гетьмана Мазепи.
Зображення

При збільшені фрагменту герба
http://forum.vgd.ru/file.php?fid=102984&key=1027830299

На прапорі видно поруч з іншими шляхетськими гербами і герб Сас.
Які будуть міркування з цього приводу? Це родинні зв"язки гетьмана, чи герби найближчого оточення? Ваш варіант.

Хтось вичитував латинський текст з цієї гравюри, який тримають ангели?
Аватар користувача
Strilbycki
 
Повідомлення: 297
З нами з: 21 грудня 2009, 12:42
Звідки: Україна \ Ukrain \ Украйина м.Київ \ Kyiv \ Кыйив

Re: Герб Івана Мазепи

Повідомлення Strilbycki » 11 квітня 2012, 20:50

ще одне зображення великого родового герба гетьмана України Івана Мазепи де також фігурує герб Сас.
Зображення

Нажаль сайт "Гайдамаки" не наводить автора (авторів) цієї статті - http://www.haidamaka.org.ua/page_odnor_rod.html
то в разі з гербом Мазепи зустрічаємо численні видозміни його родового герба 65, який в річпосполитській традиції одержав назву Курч (Kurcz) 66. Перший варіант гетьманського герба бачимо в чернігівському виданні поеми Стефана Яворського "Echo głosu wołającego na puszczy" 1689 року. Родовий герб Курч вміщено в середньому щитку в оточенні чотирьох гербів, що, ймовірно, належали предкам гетьмана: в чотиридільному щиті в першій частині вміщено герб Ясона (ключ), в другій частині – герб Сас (стріла над півмісяцем на кінцях якого дві шестипроменеві зірки), в третій частині – герб Одровос (стріла з подвійним розгалуженням здолу), в четвертій частині – герб Корчак (три вруби). Над щитом розміщено шолом з шоломовою короною, наметом і трьома страусовими перами в нашоломнику 67.
Аватар користувача
Strilbycki
 
Повідомлення: 297
З нами з: 21 грудня 2009, 12:42
Звідки: Україна \ Ukrain \ Украйина м.Київ \ Kyiv \ Кыйив

Re: Герб Івана Мазепи

Повідомлення istoryk » 12 квітня 2012, 00:52

Strilbycki написав
ще одне зображення великого родового герба гетьмана України Івана Мазепи де також фігурує герб Сас


На мою думку, описуючи таке зображення герба, можливо, доцільнішим назвати його не "великим родовим гербом гетьмана", а більш традиційно, як і інші подібні герби - власний герб гетьмана Івана Мазепи. Такого виду герби були дуже розповсюджені серед шляхти та духівництва. Вони мають дуже цікаву властивість, яка дає відповідь на багато важливих для дослідника питань!!! Однозначно, слід шукати носія гербу Сас серед родичів!

Strilbycki написав
ще одне зображення великого родового герба


Це герб Мазепи з видання : Jaworski S. Echo głosu wołającego na puszczy. - Czernichów, 1689.

Власний герб гетьмана Івана Мазепи (див. іл. вище) - це чотиричастинний щит із центральним щитком, на якому є всім відомий родовий герб Курч. Довкола гербу Курч вміщено чотири герби близьких родичів гетьмана - герб Ясона, герб Сас, герб Одровос, герб Корчак. Тобто, Вам слід шукати відомості про родичів гетьмана Івана Мазепи. Особливо ту інформацію, де буде написано, хто з них мав той чи інший герб.

Strilbycki написав
Нажаль сайт "Гайдамаки" не наводить автора (авторів) цієї статті


Автор - Олег Однороженко.
Можливо, як варіант, глянути "Історія українського козацтва" (у 2-х тт.) - Т. 2.

П.Олег Однороженко пише про "численні видозміни його (тобто, Мазепи - istoryk) родового герба", посилаючись на книгу: Лукомский В., Модзалевский В. Малороссийский гербовник.- СПб., 1912.- C.104.

Також п. Олег Однороженко згадує таке джерело: Kroll W. Heraldische Dichtung bei den Slaven. Mit einer Bibliographie zur Rezeption der Heraldik und Emblematik bei den Slaven (XVI – XVIII Jahrhundert) // Opera Slavica. Neue Folge.- Band VII.- Wiesbaden, 1986.- C.114.

Можливо, там щось буде цікаве про власний герб гетьмана Івана Мазепи.
istoryk
 
Повідомлення: 103
З нами з: 22 листопада 2011, 19:43
Звідки: Львів

Re: Герб Івана Мазепи

Повідомлення Strilbycki » 12 квітня 2012, 10:47

istoryk написав:доцільнішим назвати його не "великим родовим гербом гетьмана", а більш традиційно, як і інші подібні герби - власний герб гетьмана Івана Мазепи.

Дякую.

Ось що знайшов в генеалогії Мазеп:

Про генеалогію Мазеп пише Сергій Павленко http://www.mazepa.name/rodovid-hetmana-ivana-mazepy/


Предки І. Мазепи вірогідно породичалися шляхом шлюбу з князівською родиною. У 1574 р. від короля Речі Посполитої Генріха ІІІ (Валуа) Михайло Миколай Мазепа дістав привілей на Пасічне[64] на Волині. На це ж селище він отримав підтвердження у 1578 р.[65]. Це «закріплення» на Волині сталося наймовірніше після шлюбу шляхтича Мазепи з якоюсь бідною князівною (можливо, Колединською(e)). У результаті цього зем’янин набув більш поважного статусу, а тому й став пізніше писатися подвійним прізвищем (Мазепа-Колединський)[66]. Зазначимо, що княгиня Марія Ровенська у 1507 р. внаслідок судового процесу виборола маєтність «Колодноє» "вечно єй и єє детям«[67] на Волині. Її нащадки могли породичатися з Мазепами. Крім цього, можливий ще й інший варіант виникнення подвійного прізвища. Так, в пописі війська Великого князівства Литовського 1567 р. згадується шляхтич Михайло Григорович Коледа, який був записаний у дворовій хоругві[68] (його дочка могла після 1569 р. писатися Колединською).


В сасівському переліку є прізвище - Колодницький (Клодницький) \ Kłodnicki , напевно це прізвище могло походити від назви села Колодниця \ Kłodnica на Львівщині. (Потрібно подивитись джерела по Колодницьким герба Сас).
Пан Ігор Смуток в своїй праці "Перші документальні згадки про перемишльські роди гербу Сас (XIV-XVII ст.)" пише наступне:
Тустанівські. В першій половині 15 ст. рід складався з восьми братів – Філя і Каленика, відомих з 1415 р.. Ілька й Івана, учасників шляхетського з’їзду 1427 р. та Яцька, Гриця, Машка і Дашка. Це було чи то друге, чи то третє покоління, нащадків Юрка і Ананія Доброславичів, які в 1387 р. королева Ядвіга надала Тустановчі з монастирем в Бориславі. Окрім вказаних поселень брати володіли Колодницею, Монастирем, Долголукою, Уличнем. У 1447 р. Іван, Ілько, Пилип (Лацко), Машко і Грицько здійснили поділ маєтків. Найстарший Іван отримав Кропивник, решту братів – Долголуку, Колодницю, Борислав. З цього часу розпочинається окрема історія роду Кропивницьких (див Кропивницькі).
У 1460 р. вперше джерела повідомляють про Грицька з Борислава, що на думку Виростека Л., є одним з братів, який обрав місцем свого проживання одне із зіл обширних родових маєтків Тустанівських . Одночасно Пилип (Лацко) осідає в Колодниці й з 1462 р. зветься „Laczko de Clodnicza”, або „Philipus Laczko de Clodnicza”. Таким чином, з’являються Бориславські та Клодницькі.


Нажаль пан Сергій Павленко розглядає виключно герб Курч і уникає в своєму досліджені інші герби що фігурують на ВЛАСНОМУ ГЕРБІ ГЕТЬМАНА, можливо Мазепа-Колединський від союзу з К(о)лодницькими гербу Сас, що виводяться від Тустанівських?
Аватар користувача
Strilbycki
 
Повідомлення: 297
З нами з: 21 грудня 2009, 12:42
Звідки: Україна \ Ukrain \ Украйина м.Київ \ Kyiv \ Кыйив

Re: Герб Івана Мазепи

Повідомлення Strilbycki » 14 квітня 2012, 06:35

Добавлю в цю тему посилання на статтю Євгена Чернецького "Герб гетьмана Івана Мазепи: його зображення та походження" - http://www.mazepa.name/biograph/mazepa11.html
Аватар користувача
Strilbycki
 
Повідомлення: 297
З нами з: 21 грудня 2009, 12:42
Звідки: Україна \ Ukrain \ Украйина м.Київ \ Kyiv \ Кыйив

Re: Герб Івана Мазепи

Повідомлення ABG » 14 квітня 2012, 21:47

Ще була новіша публікація: Люта Т. До генеалогії роду Мазеп // Іван Мазепа та його доба: історія, культура, національна пам'ять. Матеріали міжнародної наукової конференції. - Київ: Темпора, 2008. - С. 134-155.
Аватар користувача
ABG
Site Admin
 
Повідомлення: 12718
З нами з: 18 грудня 2009, 21:34
Звідки: Львів

Re: Герб Івана Мазепи

Повідомлення Krutyvus » 15 липня 2017, 12:13

Якщо придивитися до якісного зображення гравюри, то на прапорах видно шість геральдичних знаків. Збіг з книги Яворського тільки "Ясона".
https://pbs.twimg.com/media/C2d7YoWXUAAfQqa.jpg:large
https://twitter.com/zemlyactvokyiv/stat ... 8772592640
Робота займає час відведений на неї.
Аватар користувача
Krutyvus
 
Повідомлення: 811
З нами з: 19 грудня 2009, 19:18


Повернутись в Особові й родові символи

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 6 гостей