Дослідження решток Ярослава Мудрого

Генеалогія й дослідження ДНК

Дослідження решток Ярослава Мудрого

Повідомлення ABG » 12 січня 2011, 21:20

Доволі цікава історія з намаганням застосувати ДНК-аналіз для дослідження решток Ярослава Мудрого.
Викладаю в хронологічній послідовності.

Вчені досліджують рештки Ярослава Мудрого
12.09.2009
10 вересня у соборі Святої Софії в Києві відбулося розкриття саркофага Ярослава Мудрого для антропологічного дослідження.
Роботи здійснюватимуться за програмою антрополого-медичного дослідження кісткових решток князя. Планується здійснити гістологічний аналіз для контролю даних антропометричних досліджень, а також провести медико-анатомічне дослідження патологічних відхилень у будові кісток чоловічого скелета, метою якого є перевірка літописних свідчень про хвороби та травми князя.
За допомогою аналізу складу ДНК і наявності амінокислот науковці планують точно визначити рік поховання Ярослава Мудрого, а також стать і вік людини, кісткові рештки якої лежать поряд зі скелетом князя, щоб з’ясувати їхні сімейні зв’язки.
Використовуючи сучасні методи комп’ютерної графіки, дослідники сподіваються відтворити зовнішність князя.
Участь у нинішньому дослідженні візьмуть наукові заклади України, Швеції, Великобританії та США.
(http://ukrainci.com/?p=31466)
Аватар користувача
ABG
Site Admin
 
Повідомлення: 12718
З нами з: 18 грудня 2009, 21:34
Звідки: Львів

Re: Дослідження решток Ярослава Мудрого

Повідомлення ABG » 12 січня 2011, 21:20

У Києві зробили томографію князеві Ярославу Мудрому
29.01.2010
У "Софії Київській" триває дослідження рештків князя Ярослава. Вчені зараз працюють над визначенням точного віку князя: з літописів відома лише дата смерті, а не народження. Щоб відповісти на питання - чи Рюрикович там похований чи ні, потрібно провести генетичний аналіз рештків, що зберігалися в білому мармуровому саркофагу, розкритому в Софії 11 вересня 2009 року.
Також хочуть з'ясувати стан здоров'я князя на момент його смерті: на його кульгавість, поранення в ногу і голову, вказують і дослідження скелета, і літописні джерела.
Сучасні технології дозволяють відтворити точний портрет людини, а не ворожити, чи схожий він на свій портрет на 2-гривневій купюрі або на скульптурний портрет антрополога Михайла Герасимова, створений на основі методу антропологічної реконструкції (тобто шляхом нарощування м'язів на скелет).
"Зображення, виконане Герасимовим, вважається найбільш близьким до оригінала - пояснює заступник директора з науки заповідника "Софія Київська" Ірина Марголіна. - Хоча обидва портрети не можна приймати за зразок."
Наприклад, ми точно знаємо, що ні Володимир, ні Ярослав не носили бороди, лише вуса. Збереглася печатка XI століття із зображенням Ярослава. Зображення маленьке, схематичне, але чітко видно, що ніякої бороди немає.
Дослідження рештків проводять фахівці з України, Москви, залучаються і зарубіжні експерти. Скелет за цей час лише раз залишав межі заповідника, коли рештки возили на томографію: останній час вони знаходяться в спеціально відведеній кімнаті з сигналізацією. Входити до неї можна лише в халаті, масці та рукавичках.
Заведений і спеціальний журнал, де вказується, який дослідник прийшов, з якої організації, скільки часу знаходився, які дослідження провів (його обов'язково супроводжує співробітник заповідника). Потім візитер повинен надати свій висновок про виконану роботу. Працюють на добровільних засадах. Виявилось, що сума, виділена меценатами, - 56 тис. гривень - мізерна для таких досліджень.
"Ми тому і дату закінчення дослідження не можемо назвати, - говорить Ірина Євгеніївна. - Замовляємо аналізи там, де це можна зробити або безкоштовно, або за невеликі гроші. Так, наприклад, томографію для нас провела одна приватна київська фірма. Інститут геофізики - сканування."
Всі аналізи, які можна було зробити в Україні, вже провели. Зараз вирішується питання з аналізом ДНК - в Україні він не робиться.
Надходили пропозиції з-за кордону: все безкоштовно, але вивозу передує довга юридична процедура. Також вчені шукають "вихід" на комп'ютерну програму, яка дає можливість відтворити портрет князя. За кордоном така реконструкція - звичайна справа.
Питанням другого скелета, який мав бути у саркофазі разом з Ярославом, але загадковим чином зник, поки що не займаються.
"В акті 1964 роки йдеться, що в саркофаг поклали "рештки Ярослава Мудрого", - пояснює Ірина Марголіна дивні зникнення скелетів. - Коли ми відкрили саркофаг, усередині, в дерев'яному ковчезі дійсно був лише один скелет. Відомо, що в 1939 році рештки вивезли на експертизу в Ленінградський інститут антропології. Коли повернули, точно невідомо, ймовірно в 1950-х рр. З тих пір саркофаг не відкривався. Запит до Санкт-Петербурга, де проводилися довоєнні дослідження, ми поки не відправляли".
У заповіднику говорять, що причин приховувати висновки дослідження у них немає. Як тільки воно закінчиться, результати представлять громадськості.
(http://www.osvita.org.ua/news/49266.html?from=news_rss)
Аватар користувача
ABG
Site Admin
 
Повідомлення: 12718
З нами з: 18 грудня 2009, 21:34
Звідки: Львів

Re: Дослідження решток Ярослава Мудрого

Повідомлення ABG » 12 січня 2011, 21:21

Рештки із саркофага Ярослава Мудрого не належать князю
12.04.2010
Знайдені в саркофазі Ярослава Мудрого рештки не мають ніякого відношення до князівського поховання і належать невідомому чоловіку. Про це повідомив один із учасників групи дослідників, які проводили дослідження саркофага, що знаходиться в "Софії Київській".
"Вже точно відомо, що кістки, знайдені в гробниці, набагато молодші. Останки Ярослава, найімовірніше, зникли. Але нам було суворо наказано не розголошувати цю інформацію: керівництво не хоче, щоб про це поки що знали", - сказав один із співробітників "Софії Київської".
Усипальницю князя Ярослава Мудрого розкрили у вересні минулого року.
Офіційно в "Софії" від коментарів ухиляються. "Новини щодо кісток Ярослава є, але ми поки нічого говорити про це не будемо. Попереду ще генетичний аналіз, а до остаточних результатів - ніякої інформації про кістки", - сказала заступник гендиректора з наукової роботи Ірина Марголіна.
Мовчать і в Національному медичному університеті ім.Богомольця, в якому медичну експертизу кісток повинні були закінчити ще в березні. "Зараз аналізи припинені з об'єктивних причин. За домовленістю з керівництвом "Софії", попередні результати дослідження коментувати не буду", - говорить завідувач кафедри судмедекспертизи Борис Михайличенко.
Раніше справжність кісток не піддавалася сумніву: науковцям вдалося побачити за рештками патологію ноги, яку Ярославу приписували літописи. Загубитися вони могли і в Росії - вперше гробницю відкрили в 1932 і 1939 роках для складання опису, після чого їх передали до Ленінграда, а потім повернули - вже після війни. І тільки зараз саркофаг вирішили знов розкрити.
"Зрозуміло, чому в "Софії" мовчать. Це дуже неприємна ситуація: розраховували зробити сенсацію, а вийшла пустишка. У заповідника першого запитають, якщо дізнаються про зникнення, адже він відповідає за збереження кісток", - вважає археолог Віталій Козюба. На його думку, зараз співробітники заповідника судорожно шукають кістки у себе у фондах.
"Необов'язково вони загубилися в Росії. Співробітники і керівництво "Софії" змінюється. Десь могли недогледіти, втратити етикетку до ящика. А якщо їх все ж таки не передали з Пітера, то з огляду на його блокаду під час війни, плутанину, знайти їх буде неможливо ", - вважає Козюба.
У свою чергу директор Інституту археології Петро Толочко упевнений: дуже велика вірогідність, що кістки несправжні. "Але тоді вони вже втрачені назавжди. Де їх шукати, незрозуміло", - сказав нам Толочко.
Плани на рештки Ярослава Мудрого у вчених були грандіозними: хотіли зробити гістологічний, медико-анатомічний та генетичний аналізи і на основі цих результатів планували встановити точний вік, дату смерті, етнічну приналежність князя, а також хвороби, якими він страждав, і відновити його портрет з допомогою комп'ютерної графіки. Більшу частину аналізів вже зробили, залишився тільки генетичний. Його планували провести з допомогою шведських, французьких і німецьких науковців.
(http://www.osvita.org.ua/news/50765.html)
Аватар користувача
ABG
Site Admin
 
Повідомлення: 12718
З нами з: 18 грудня 2009, 21:34
Звідки: Львів

Re: Дослідження решток Ярослава Мудрого

Повідомлення ABG » 12 січня 2011, 21:22

Із Софії зникли рештки Ярослава Мудрого
30.07.2010
Майже рік археологи та генетики досліджували останки київського князя Ярослава Мудрого. Торік у вересні дерев’яний саркофаг з його кістками дістали з гробниці у Софійському соборі Києва. Відправили на експертизу у Велику Британію і Швецію. Після томографічних, антропологічних, рентгеноскопічних досліджень з’ясували: то жіночий череп і скелет.
— Точно відома лише дата і причина смерті Ярослава Мудрого, — каже Ірина Марголіна, заступник директора заповідника ”Софія Київська” з наукової роботи. — Хотіли дослідити останки, щоб визначити, як князь виглядав, скільки років прожив. Планували відновити портрет.
Зі слів Ірини Марголіної, за останні 100 років саркофаг відкривали тричі. 1939-го останки відправили на експертизу у Ленінградський інститут антропології. Із розрізнених кісток склали чоловічий і жіночий скелети. Один належав 70-річному чоловіку, який мав вроджену кульгавість і патологічні порушення у правому тазостегновому суглобі. Із літописів відомо, що Ярослав кульгав із дитинства.
— Другий кістяк належить жінці років 50. А череп — ще якомусь чоловікові, — продовжує вона. — Коли ми відкрили саркофаг рік тому, то виявили лише один скелет. Були впевнені, що це Ярослав. Коли довідалися, що там жінка, почали шукати в архівах і старих газетах інформацію. Хотіли дізнатися, скільки кісток привезли з Ленінграда. Запитували людей, які працювали у той час в заповіднику. Виявилося, що скелет князя зник уже в Києві.
Одна зі співробітниць музею Надія Миколаївна, 50 років, стверджує, що останки Ярослава Мудрого покояться у церкві Святої Трійці в Брукліні, у США.
За останні 100 років саркофаг відкривали тричі
— Ми відшукали спогади митрополита Іларіона. 1943-го, коли німці відступали, Українська православна церква запитувала у німецького командування дозвіл вивезти останки князя. До Варшави їх повіз майор німецького війська Пауль фон Денбах. Там передав їх для перепоховання архієпископу Палладію (єпископ Російської православної церкви. — ”ГПУ”). Той забрав їх із собою до Америки.
Кістяк, який тепер дослідили антропологи, характерний для жінки 45–55 років.
— Вона належала до типу північної європеїдної раси, мала міцну статуру, — продовжує Надія Миколаївна. — Шведські вчені припускають, що це Інгерда, дружина Ярослава. Але її прах зберігається у Софії Новгородській. Може, це жінка, яка захищала могилу князя під час пограбувань. Її могли вбити і кинути до саркофага.
(http://gazeta.ua/index.php?id=349047)
Аватар користувача
ABG
Site Admin
 
Повідомлення: 12718
З нами з: 18 грудня 2009, 21:34
Звідки: Львів

Re: Дослідження решток Ярослава Мудрого

Повідомлення ABG » 12 січня 2011, 21:24

Прах Ярослава Мудрого зберігається у Нью-Йорку?
09 вересня 2010
Останки Ярослава Мудрого можуть зберігатися в одній із церков Нью-Йорку.
До недавнього часу історики були переконані, що останки легендарного правителя однієї з найбільших держав Середньовіччя спочивають у Софійському соборі. Але 10 вересня минулого року вчені заповідника знову розкрили саркофаг і виявили, що в саркофазі у наявності всього лише один скелет.
Результати досліджень підтвердили найпесимістичніші побоювання антропологів: у саркофазі останки не Ярослава, а іншої людини. Провівши пошук, вчені знайшли зачіпку. Як відомо, в 1940 році ленінградські вчені повернули останки князя в Київ. Але, виявляється, під час німецької окупації прах Ярослава залишався на місці лише до 1943 року, потім кістки зникли.
«Ми розшукали статтю митрополита Іларіона (Огієнка), опубліковану в 1954 році в журналі «Віра і культура» в місті Вінніпег, – зазначила заступник директора заповідника «Софія Київська» Ірина Марголіна. – У ній митрополит пише, що кістки Ярослава Мудрого знаходяться у США».
З Києва їх відвіз ще у 43-му році архієпископ УПЦ Никанор, який побоювався, що з приходом радянської влади праху великого князя буде загрожувати небезпека. Він умовив німецького офіцера Пауля фон Денбаха (Павла Дмитренка) відвезти останки до Варшави, де Никанор збирався їх забрати. Разом з прахом Ярослава Мудрого священик також попросив доставити до Польщі чудотворний образ Миколи «Мокрого». Офіцер виконав обіцянку, але в обумовлений час Никанор у Варшаві не з’явився, і фон Денбах передав останки великого князя разом з іконою архієпископу Української православної церкви Палладія. Той перевіз їх спочатку до Німеччини, а звідти емігрував до США. Життя його в Америці склалася непросто, і архієпископ віддав футляр зі скелетом одному з священиків – Івану Ткачуку, який не придумав нічого кращого, як зберігати його у себе під ліжком.
Після смерті Ткачука в 1990 році сліди останків Ярослава Мудрого губляться. Але представники української діаспори, з якими спеціалісти заповідника «Софія Київська» підтримують зв’язок, повідомили, що, можливо, кістки великого князя знаходяться в українській православній церкві Святої Трійці в Брукліні – найбільш густонаселеному районі Нью-Йорка. На користь цієї версії говорить той факт, що ікона Миколи «Мокрого», яку привезли до США разом з прахом Ярослава, зараз експонується в тій же таки церкві Святої Трійці. Може, і останки великого князя теж знаходяться там? На жаль, представники церкви це заперечують.
(http://zik.com.ua/ua/news/2010/09/09/244188)
Аватар користувача
ABG
Site Admin
 
Повідомлення: 12718
З нами з: 18 грудня 2009, 21:34
Звідки: Львів

Re: Дослідження решток Ярослава Мудрого

Повідомлення ABG » 12 січня 2011, 21:32

Частково дотичний до цієї теми матеріал:
Сергій Білокінь, Київська ікона Св. Миколи Мокрого на американському континенті
(http://www.s-bilokin.name/Church/StNicolasWetIcon.html)
Аватар користувача
ABG
Site Admin
 
Повідомлення: 12718
З нами з: 18 грудня 2009, 21:34
Звідки: Львів


Повернутись в ДНК-генеалогія

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 2 гостей