Сторінка 1 з 1

Наш герб. Українські символи від княжих часів до сьогодення

ПовідомленняДодано: 18 вересня 2018, 08:09
TheDarkMax2
НАШ ГЕРБ. Українські символи від княжих часів до сьогодення
У цьому 400-сторінковому альбомі – понад 700 ілюстрацій із більш ніж 50 музеїв, архівів і бібліотек України та світу. Про наш герб – ніби простий, але досі загадковий. «…Се оздоба питоменна, не запозичена, зв’язана з нашою тисячолітньою державною політичною i культурною історією», – писав Михайло Грушевський 100 років тому, коли Тризуб затверджено гербом УНР. Хоч йому ближчою була ідея цілком нового символу «творчої мирної праці в новій Україні» – золотий плуг на блакитному полі.

Під час тогочасної дискусії, який із наших історичних символів гідний стати головним знаком новітньої української державності, «претендентами» передусім були три: галицький золотий лев, що спинається на скелю; київський архистратиг Михаїл, який на зламі XIX–XX ст. став сприйматися, як герб Наддніпрянської України; козак із мушкетом із часів Гетьманщини, який уже у XVIII ст. трактували як «національний герб». Про кожного з них в альбомі – по декілька десятків сторінок.

Власницький знак із монет часів князя Володимира Великого, відомий доти лише вузькому колу фахівців, сприймався попервах радше як несміливий компромісний варіант. Але він став пострілом «у яблучко». Було кілька факторів, що переважили тоді на його користь справу нашого національно-державного герба. У цій книжці про це йдеться. І стався феномен: геть давно забутий, але тепер віднайдений – Тризуб умить прижився як національно-державний герб України. Усі решта символів, що мали куди сильніші позиції та тривалішу (але не глибшу!) традицію, відступили на другий план. Знак графічно красивий, лаконічний, самобутній – а головне стародавній, – Тризуб фактично легітимізував історичний зв’язок модерної України із Київською Руссю.

Упродовж усього XX ст. наш герб надихав мистців на створення його художніх інтерпретацій. Василь Кричевський, Георгій Нарбут, Юліян Буцманюк, Олекса Новаківський, Павло Ковжун, Петро Холодний, Роберт Лісовський, Микола Битинський, Ніл Хасевич, Михайло Михалевич, Микола Бутович, Мирон Левицький, Михайло Дмитренко, Святослав Гординський та ін. – їхнім роботам у цьому альбомі присвячено багато сторінок. А про Тризуб загалом – понад половину цієї книжки.
Про авторів
Андрій Гречило / текст
Доктор історичних наук, провідний науковий співробітник Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського Національної академії наук України, голова Українського геральдичного товариства.

Богдан Завітій / упорядкування
Заступник головного редактора Видавництва РОДОВІД

Re: НАШ ГЕРБ. Українські символи від княжих часів до сьогоде

ПовідомленняДодано: 18 вересня 2018, 16:40
ABG
Гречило А. (текст), Завітій Б. (упорядкування, заг. редакція),
Наш герб: українські символи від княжих часів до сьогодення. - К.: РОДОВІД, 2018. - 400 с.

Наш герб.jpg
Наш герб.jpg (18.55 Кб) Переглянуто 3786 разів

Презентація на Форумі книговидавців у Львові 21 вересня 2018 р.

Re: Наш герб. Українські символи від княжих часів до сьогоде

ПовідомленняДодано: 14 жовтня 2018, 12:29
ABG
Видання отримало Гран-прі 25-го Book Forum у Львові:
Головну нагороду Best Book Award вручили альбому “Наш Герб. Українські символи від княжих часів до сьогодення” від видавництва “Родовід”. Її авторами є доктор історичних наук, провідний науковий співробітник Інституту української археографії та джерелознавства ім. М.С. Грушевського Національної академії наук України, голова Українського геральдичного товариства Андрій Гречило та заступник головного редактора видавництва “Родовід” Богдан Завітій.
У цьому 400-сторінковому альбомі понад 700 ілюстрацій із більш ніж 50 музеїв, архівів і бібліотек України та світу. Про наш герб – ніби простий, але досі загадковий. “…Се оздоба питоменна, не запозичена, зв’язана з нашою тисячолітньою державною політичною i культурною історією”, – писав Михайло Грушевський сто років тому, коли Тризуб був затверджений гербом УНР. Хоча ближчою йому була ідея цілком нового символу “творчої мирної праці в новій Україні” – золотий плуг на блакитному полі.
В ході тогочасної дискусії, який із наших історичних символів гідний стати головним знаком новітньої української державності, “претендентами” передусім були три: галицький золотий лев, що спинається на скелю; київський архистратиг Михаїл, який на зламі XIX – XX століть почали сприймати як герб Наддніпрянської України; козак із мушкетом із часів Гетьманщини, який уже в XVIII столітті трактували як “національний герб”. Про кожного з них у альбомі по декілька десятків сторінок.
Власницький знак із монет часів князя Володимира Великого, відомий доти лише вузькому колу фахівців, сприймався попервах радше як несміливий компромісний варіант. Але став пострілом “у яблучко”. Було кілька факторів, що переважили тоді на його користь справу нашого національно-державного герба. У цій книжці про це мовиться. І стався феномен: геть давно забутий, але тепер віднайдений Тризуб умить прижився як національно-державний герб України. Решта символів, що мали набагато сильніші позиції й тривалішу (але не глибшу!) традицію, відступили на другий план. Знак графічно красивий, лаконічний, самобутній, а головне стародавній. Тризуб фактично легітимізував історичний зв’язок модерної України з Київською Руссю.
Впродовж усього XX століття наш герб надихав мистців на створення його художніх інтерпретацій. Василь Кричевський, Георгій Нарбут, Юліян Буцманюк, Олекса Новаківський, Павло Ковжун, Петро Холодний, Роберт Лісовський, Микола Битинський, Ніл Хасевич, Михайло Михалевич, Микола Бутович, Мирон Левицький, Михайло Дмитренко, Святослав Гординський та інші – їхнім роботам у цьому альбомі присвячено багато сторінок. А про Тризуб загалом – понад половину цієї книжки.
Цікаво, що це видання принесло відзнаки і своїм творцям. Щоправда, від міського голови Львова. За вагомий внесок у розвиток видавничої справи й популяризацію української книги, підготовку до друку альбому “Наш Герб. Українські символи від княжих часів до сьогодення” диплом отримало видавництво “Родовід”, а саме його засновниця і директорка Лідія Лихач та її заступник Богдан Завітій. А от Андрієві Гречилу вручили особливу відзнаку – Золотий Герб міста Львова.

http://www.lvivpost.net/kultura/n/43199

Re: Наш герб. Українські символи від княжих часів до сьогоде

ПовідомленняДодано: 14 жовтня 2018, 12:32
ABG
Придбати можна через сайт видавництва "Родовід":
http://rodovid.net/product/233/nash-ger ... eredplata/

НГ1.jpg
НГ1.jpg (40.38 Кб) Переглянуто 3593 разів
НГ2.jpg
НГ2.jpg (28.21 Кб) Переглянуто 3593 разів
НГ3.jpg
НГ3.jpg (36.48 Кб) Переглянуто 3593 разів


Коротка анотація