Сторінка 1 з 3

Військово-Морський Прапор Збройних Сил України

ПовідомленняДодано: 07 лютого 2011, 08:49
navy
Прошу надати допомогу і вказати точну дату затвердження першого прапору Військово-Морських Сил збройних Сил України першим міністром оборони К.Морозовим.

Re: Дата затвердження першого прапора сучасних ВМСУ

ПовідомленняДодано: 07 лютого 2011, 11:05
ABG
З наявних матеріалів випливає, що 1993 р. не було якогось окремого наказу міністра оборони про затвердження прапора ВМС, а ним лише завізовано проект.
Ось як це подано в книзі:
Мамчак М. Військово-морська символіка України (http://ukrlife.org/main/uacrim/mam4aksymb.html)
Проте остаточне вирішення питання флотської, як і загальновійськової символіки загалом, затягувалося, тому на першому новозбудованому кораблі ВМС – кораблі управління «Славутич» – взамін Військово-морського прапора 28 липня 1992 року довелося піднімати Державний прапор України. Та час не чекав, ситуація навколо Чорноморського флоту політизувалася і різко ускладнилася. ВМС України прилюдно виставлялися як флот без минулого, без історії, символіки, традицій і бойової слави. Крім того, на літо 1993 року було заплановано введення до складу національного флоту фрегата «Гетьман Сагайдачний» та десантного корабля на повітряній подушці «Донецьк», і моряки, поборюючи як антиукраїнські сили на місцях, так і бюрократичні перешкоди в Києві, намагалися провести ритуал відповідно до усталених на флоті традицій. До вирішення справи підключилося Головне управління ВМС ГШ ЗС України. Отримавши підтримку організаційної групи ВМС та ряду громадських організацій, у першу чергу севастопольських організацій Спілки офіцерів України та товариства «Просвіта», капітан 3 рангу Ігор Тенюх погодив проекти прапора з ВО начальника управління ВМС Головного штабу Збройних Сил України капітаном 1 рангу Михайлом Єжелем і представив зразок Військово-морського прапора міністру оборони України генерал-полковнику Костянтину Морозову.

Однак у Міністерстві оборони України появилася опозиція до пропозицій військових моряків. Так, спочатку голова комісії з розробки символіки заступник міністра оборони генерал-лейтенант Іван Біжан не розумів, чому флотська символіка має так різко відрізнятися від проектів символіки інших видів Збройних Сил. Пояснення зробив старший офіцер Головного управління ВМС ГШЗС України капітан 1 рангу Валентин Польовий. Він заявив, що синій хрест є символом Святого Миколая, покровителя моряків всіх часів і морів, та що наші моряки без образу і символу свого покровителя в море не ходять. І хоча його аргументи не зовсім відповідали історичній істині, опозиція проти них стала безсилою, змушена була погодитися і допустити проект до затвердження міністром оборони України. Оглянувши проект Військово-морського прапора, Костянтин Морозов затвердив пропозицію військових моряків, відзначивши при цьому, що вони першими з інших видів Збройних Сил визначилися з прапором свого виду Збройних Сил. Єдиною зміною, що була внесена до прапора флоту УНР, була заміна тризубця часів УНР на сучасний Малий Герб України.

Затверджений міністром оборони України і погоджений з Президентом України – Верховним Головнокомандувачем Збройних Сил України Леонідом Кравчуком Військово-морський прапор вперше в історії сучасних Військово-морських сил Збройних Сил України в присутності великої делегації з Донецької області був урочисто піднятий на десантному кораблі на повітряній подушці "Донецьк" 26 червня 1993 року у феодосійському ВО "Море". Право першого в історії Українського військового флоту підняття Військово-морського прапору було надано одному з перших українських морських офіцерів командиру бригади надводних кораблів – капітану 2 рангу Миколі Жибарєву та командиру корабля капітану 3 рангу Олександру Звєрєву. Через тиждень, 4 липня 1993 року, у Керченському ВО "Затока" Військово-морський прапор України, освячений Патріархом Київським і всієї України-Руси Філаретом, у присутності численних делегацій з міст і областей України та керченських корабелів був урочисто піднятий на флагштоці фрегата „Гетьман Сагайдачний. Так історичний Військово-морський прапор України продовжив своє життя у морській історії сучасної України та українського флоту, возз’єднавши собою історію України-Руси, козацького флоту, державного флоту УНР та флоту сучасної України. На цих кораблях поряд з Військово-морським прапором вперше було піднято і гюйси нового зразку.

Та комплексна робота над військово-морською символікою продовжувалася. Значно пожвавив роботу над створенням бойових прапорів і прапорів видів Збройних Сил України наказ міністра оборони України № 199 від 30.08.1993 р. "Про хід роботи щодо розробки і впровадження військової символіки Збройних Сил України", яким була передбачена ціла низка заходів. Роботу з військового прапорництва та збору пропозицій з військ і від зацікавлених організацій сконцентрували у Центрі з розробки форми одягу Тилу Збройних Сил України. Тож уже у жовтні 1993 року колегія Міністерства оборони України, поряд з проектами Бойового прапора військової частини і прапорів інших видів Збройних Сил, затвердила прапор і гюйс Військово-Морських Сил, котрі до того вже протягом чотирьох місяців розвівалися над просторами Чорного моря. Відповідно до Положення про прапори видів Збройних Сил, розробленого за участі штабу ВМС України і затвердженого міністром оборони України, встановлювалося, що прапор Військово-Морських Сил одночасно є і Бойовим прапором корабля, являється символом честі, доблесті і слави та закликає самовіддано служити українському народові, твердо і непохитно боронити українську державу, не шкодуючи в бою свого життя.

Однак законодавче затвердження військової символіки все ще залишалося не вирішеним. Адже згідно з прийнятими 21.10.1993 року доповненнями до Закону України "Про Збройні Сили України" право затвердження Бойових прапорів військових частин та прапорів видів Збройних Сил України було надано Верховній Раді України.

Re: Дата затвердження першого прапора сучасних ВМСУ

ПовідомленняДодано: 07 лютого 2011, 14:00
navy
ABG написав:З наявних матеріалів випливає, що 1993 р. не було якогось окремого наказу міністра оборони про затвердження прапора ВМС, а ним лише завізовано проект.
Ось як це подано в книзі: Мамчак М. Військово-морська символіка України (http://ukrlife.org/main/uacrim/mam4aksymb.html)

Ця книга в мене також є. Я хотів би знати дату, коли було завізовано цей проект. А ще ліпше побачити скан завізованого проекту.

Re: Дата затвердження першого прапора сучасних ВМСУ

ПовідомленняДодано: 07 лютого 2011, 15:17
ABG
navy написав:Ця книга в мене також є. Я хотів би знати дату, коли було завізовано цей проект.А ще ліпше побачити скан завізованого проекту.

Я це питання намагався вияснити ще на початку 1990-х роках. Тоді колеги з зарубіжних вексилологічних товариств пробували це з'ясувати через Посольства України й отримували якісь різноманітні зображення, а потім зверталися до нас і просили уточнити інформацію.
Однак з Міністерства оборони жодних матеріалів нам так і не надали, а офіцери з ВМС України, які були до цього причетні, лише надіслали свої проекти, які почали напрацьовувати в 1994-95 рр.
На жаль, подібна картина була тоді й із іншими відомствами. Наприклад, лише з великим трудом вдалося "видерти" копію обкладинки проектів прапорів для Прикордонних військ України з візою тогочасного начальства.

Re: Дата затвердження першого прапора сучасних ВМСУ

ПовідомленняДодано: 07 лютого 2011, 18:28
navy
ABG написав:Я це питання намагався вияснити ще на початку 1990-х роках. Тоді колеги з зарубіжних вексилологічних товариств пробували це з'ясувати через Посольства України й отримували якісь різноманітні зображення, а потім зверталися до нас і просили уточнити інформацію.
Однак з Міністерства оборони жодних матеріалів нам так і не надали, а офіцери з ВМС України, які були до цього причетні, лише надіслали свої проекти, які почали напрацьовувати в 1994-95 рр.
На жаль, подібна картина була тоді й із іншими відомствами. Наприклад, лише з великим трудом вдалося "видерти" копію обкладинки проектів прапорів для Прикордонних військ України з візою тогочасного начальства.

Спасибі. Був би дуже вдячний, якщо можна було посилатися на Вашу цитату у пресі. Якщо Ви не проти, напишіть, будь ласка на мою електронну пошту Ваші ім'я та прізвище.Та непогано б фах або професію.
Якщо відверто, я дуже сумніваюся,що таке затвердження взагалі існувало. Скоріш за все у жовтні 93р. колегія міністерства затвердила всі проекти разом. А які особисто мабуть теж ніхто не знає.

Re: Дата затвердження першого прапора сучасних ВМСУ

ПовідомленняДодано: 25 січня 2013, 01:30
Kwasura
Вітаю всіх! Чи немає у кого копій наказів про введення тих чи інших військово-морських прапорів? Цікавить хронологія подій, пропорції і зміни.

Re: Дата затвердження першого прапора сучасних ВМСУ

ПовідомленняДодано: 25 січня 2013, 15:26
Юрій К.
Kwasura написав:Чи немає у кого копій наказів про введення тих чи інших військово-морських прапорів? Цікавить хронологія подій, пропорції і зміни.


З цього питання вам краще звернутися до Національного військово-історичного музею України (колишній ЦМ ЗС України).

Re: Дата затвердження першого прапора сучасних ВМСУ

ПовідомленняДодано: 25 грудня 2013, 01:27
Ігор90
Цікаві фото до теми.

Зображення
Ритуал першого в історії ВМС України підняття Військово-морського прапору на десантному кораблі на повітряній подушці "Донецьк". Зліва - командир корабля капітан 3 рангу Олександр Звєрєв, справа - командир 1-ї бригади надводних кораблів ВМС капітан 2 рангу Микола Жибарєв. Керч, 26.06.1993 р.

Там же є фото Наказу Командувача ВМС України про Прапор і Гюйс ВМС України.

Звідси: http://veteranivms.org.ua/istoriy_vms.p ... e=istoriy&

Re: Дата затвердження першого прапора сучасних ВМСУ

ПовідомленняДодано: 27 грудня 2013, 17:59
Kwasura
Дякую Iгорю, цiкава свiтлина та цiкавi пропорцii прапору.

Шкода, що кораблiв цех вже не маємо...

Re: Дата затвердження першого прапора сучасних ВМСУ

ПовідомленняДодано: 27 грудня 2013, 18:04
Kwasura
А я на таке диво натрапив.

85060498.jpg
85060498.jpg (64.09 Кб) Переглянуто 37715 разів


Під час проведення круглого столу”20 років ВМС України: стан та перспективи розвитку” заступник голови Севастопольської організації СОУ капітан ІІ рангу Тимур Баротов демонструє прапор ВМСУ, який вперше був піднятий у важкі часи відродження ВМС України на кораблі “Гетьман Сагайдачний” (5 жовтня 1990 року корабель закладений як сторожовий корабель «Кіров». Вступив в лад 2 квітня 1993 року і 4 липня 1993 року підняв військово-морський прапор України.),Спочатку (до липня 1994 року) носив бортовий номер «201», потім «U — 130». Перекласифікований у фрегат. Нині — флагман ВМСУ.


джерело

Re: Дата затвердження першого прапора сучасних ВМСУ

ПовідомленняДодано: 27 грудня 2013, 19:55
Ігор90
Цей прапор виготовлений на поч. 90-х рр. відомим громадянином Орестом Кареліним-Романішиним - королем Орестом I. Його стиль важко з чимось переплутати...

Re: Дата затвердження першого прапора сучасних ВМСУ

ПовідомленняДодано: 27 грудня 2013, 20:17
Kwasura
Ігор90 написав:Цей прапор виготовлений на поч. 90-х рр. відомим громадянином Орестом Кареліним-Романішиним - королем Орестом I. Його стиль важко з чимось переплутати...


Королем Орестом I ? Це як?

Re: Дата затвердження першого прапора сучасних ВМСУ

ПовідомленняДодано: 27 грудня 2013, 20:54
Kwasura
Ігор90 написав:Цей прапор виготовлений на поч. 90-х рр. відомим громадянином Орестом Кареліним-Романішиним - королем Орестом I. Його стиль важко з чимось переплутати...


Так що, прапор "з голови" зроблено? Без правої бази?

Re: Дата затвердження першого прапора сучасних ВМСУ

ПовідомленняДодано: 28 грудня 2013, 00:39
Ігор90
Kwasura написав:Королем Орестом I ? Це як?

Здається, краще М. Мамчака в книжечці "Ой було на флоті, було" про нього ніхто не написав:

В червні 1993 ми в штабі ВМС розвернули роботу по підйому Військово-Морського прапора на фрегаті „Гетьман Сагайдачний”. А напередодні до нас з Львова з дітьми прибув Орест Карелін-Романишин. Він у Львові вважався знавцем української військової символіки, мав персональну виставку військових прапорів у Києві, які виготовляв разом з дружиною. Прибув з сином і маленькою донечкою, з собою привіз прапори для перших українських кораблів. І ще він хотів стати військовим капеланом Українського флоту. Та генерал Мулява не затвердив, хоч Борис Кожин клопотав про його. Ми поселили майбутнього капелана на „Славутичі”, щоб ближче був до моря і флотської служби. На „Славутичі” він навіть дошивав власноруч прапори. А взагалі-то про готель не йшлося, тому що Його світлість граф, як він представлявся, абсолютно був бідний, зовсім не мав грошей. Тому згодом повертали ми графа до його рідного Львова уже у складчину.

Цікавою була і його біографія, яку він за чашкою чаю сам і розказав. Його батько, російський офіцер ЧК Карелін, ловив у лісах Львівщини бандерівців. Мати, львів’янка Романишина, була зв’язковою в УПА. Тож Карелін вислідив Романишину, впіймав і арештував. Поки вів слідство, молодий чекіст по вуха закохався у файну бандерівку і, замість відправити її в мордовські табори, оженився на ній. Від цього шлюбу і народився майбутній король Руси-України Орест I Карелін-Романишин-Русин.

Мати виховувала Ореста в національно-патріотичному дусі, тож майбутній король виріс справжнім патріотом України. В родині матері передавалося через покоління, що вони якби ведуть свій родовід від Данила Галицького, який, як відомо, був руським королем.

Вже в часи горбачовської перебудови Орест зацікавився родоводом. Вияснив, що в іспанській столиці Мадриді мешкає король України, який вважає себе спадкоємцем Данила Галицького. Тож вирішив порозумітися з своїм родичем та поцікавитися на рахунок спадкоємництва престолу.

Врешті, зробив закордонний паспорт і, маючи 20 доларів в кишені, вирушив до Мадрида... пішки через всю Європу. До Мадрида добрався обірваним, голодним і майже босим та оселю короля таки знайшов.

Зустріч відбулася у під’їзді будинку короля. Завбачивши босого обірванця з котомкою за плечима, що, розкинувши руки, намагався обняти Його величність, король... кинувся тікати. Орест за ним. Таки добився квартири і розмови з королем. Коли король зрозумів, що грабувати його не збираються, успокоївся і пустив Ореста до своїх хоромів. Там виникла ще одна проблема. Король не знав української мови а Орест англійської і іспанської. Виручила прислуга короля, яка українською володіла.

Король був уже в літах і не мав наслідників. Тож появі Ореста порадувався, тут же нагородив його титулом графа і згодом видав йому грамоту, що він є наслідником трону короля Руси-України. Повертався додому граф Орест вже в європейському костюмі, без котомки і з доларами в кишені. Звичайно, не пішки.

Незабаром український король в Мадриді помер. Я, пригадував Орест, після смерті короля за монархічними традиціями вичекав шість місяців чи не появиться якийсь новий претендент на королівський титул. Таких не виявилося. Тоді я подав документи до європейського клубу монархів на визнання мене королем Руси-України. І мене визнали! Так я юридично став королем. До речі, гордо повідомив король, ось буде ювілей перебування на троні англійської королеви. Від України запрошення отримав лише я. Я, а не Президент. Бо Президент то є світська влада, пояснював Орест, а королі – то монархічна традиція влади. Я на владу не претендую, клявся король, я ці королівські регалії передав Президенту Кучмі і він їх прийняв. Моя справа національно-патріотичне виховання, бо король уособлює не лише традиції а вікову державність нашого народу і соборність.


Kwasura написав:Так що, прапор "з голови" зроблено? Без правої бази?

Чому? 11 травня 1992 р. орггрупа ВМС одноголосно проголосувала рекомендувати керівництву Збройних Сил затвердити прапор флоту УНР. До часу підняття прапору на "Донецьку", прапор вже був затверджений міністром оборони України і погоджений з Президентом України - просто його зразок виготовив саме Карелін.

Re: Дата затвердження першого прапора сучасних ВМСУ

ПовідомленняДодано: 28 грудня 2013, 02:00
Kwasura
Ігор90 написав:
Kwasura написав:Так що, прапор "з голови" зроблено? Без правої бази?

Чому? 11 травня 1992 р. орггрупа ВМС одноголосно проголосувала рекомендувати керівництву Збройних Сил затвердити прапор флоту УНР. До часу підняття прапору на "Донецьку", прапор вже був затверджений міністром оборони України і погоджений з Президентом України - просто його зразок виготовив саме Карелін.


Не бачив я поки такого варіанту, щоб облямівка хреста була жовто-синьою, замість біло-синьої.

Re: Завдання партії в цій революції

ПовідомленняДодано: 10 березня 2014, 21:53
Ігор90
Даєш повернення тризуба на прапор ВМС! Прапор ВМС має знову набути історичного вигляду! А то виходить, що скаути вже майже 50 років користуються ОРИГІНАЛЬНИМ історичним прапором, а наші ВМС змушені підіймати на своїх кораблях якусь його..."демо версію" без тризуба.