Сторінка 1 з 3

Розпізнавальний знак ВПС України

ПовідомленняДодано: 25 січня 2013, 01:41
Kwasura
Вітаю всіх! Чи немає у кого копій наказів про затвердження розпізнавальних знаків української військової авіації? Цікавить хронологія подій, пропорції і зміни.

Re: Розпізнавальний знак ВПС України

ПовідомленняДодано: 25 січня 2013, 13:49
Mykola Chmyr
Був спільний наказ у 1993 р. щодо розпізнавальних знаків на літальних апаратах, але копії не маю. Втім, на цю тему був матеріал у "Знаку". Якщо треба, можу відсканувати і надіслати.

Re: Розпізнавальний знак ВПС України

ПовідомленняДодано: 30 січня 2013, 19:23
Kwasura
Так, будь ласка, буду радий.

Re: Розпізнавальний знак ВПС України

ПовідомленняДодано: 01 лютого 2013, 09:58
Mykola Chmyr
Відправив на скриньку ukr.net.

Re: Розпізнавальний знак ВПС України

ПовідомленняДодано: 06 лютого 2013, 23:59
Kwasura
Щиро дякую. Але як було до 1993?

Re: Розпізнавальний знак ВПС України

ПовідомленняДодано: 07 лютого 2013, 20:30
Mykola Chmyr
Хтозна... Може, що і ніяк...

Re: Розпізнавальний знак ВПС України

ПовідомленняДодано: 07 лютого 2013, 21:34
ABG
Для більш предметного обговорення викладаю матеріал із вісника "Знак":

Розпізнавальні знаки літальних апаратів Збройних Сил України

Розпізнавальні знаки літальних апаратів Збройних Сил України, Державного комітету у справах охорони державного кордону України, Національної гвардії офіційно були встановлені спільним наказом керівників цих відомств від 14 серпня 1993 р. Ним визначено, що розпізнавальні знаки на літальних апаратах можуть бути основними і додатковими. До основних розпізнавальних знаків відносяться знаки державної належності літального апарату. Встановлено, що такими знаками є:
- два концентричні кола жовтого та синього кольору, діаметри яких співвідносяться як 2:1 (мал. 1);
- символ Збройних Сил України – золотий Тризуб на синьому щиті із заокругленням і золотою облямівкою (мал.2).
Додатковими розпізнавальними знаками, що визначають належність літака до відповідної організації, товариства або військової частини (підрозділу), є:
- полкові знаки (знаки підрозділів);
- бортові номери;
- смуги;
- спеціальні написи;
- спеціальні зображення (червоний хрест).
За часом дії розрізняють постійні та тимчасові розпізнавальні знаки.
Наказом встановлені місця розташування розпізнавальних знаків відповідно до типу літака (гелікоптера). Наприклад, на літаках-монопланах два концентричні кола жовтого та синього кольору наносяться зверху і знизу площин, а символ Збройних Сил України – з двох боків на вертикальне оперення хвоста; на літаках двокілевої схеми – на зовнішніх сторонах лівого та правого кіля (мал. 3). На гелікоптерах із хвостовим гвинтом знак державної належності – на бокових стінках кабіни в її задній частині та знизу кабіни (мал. 4), а на гелікоптерах співосьової схеми – на хвостовому оперенні (мал. 5).
На літальні апарати авіації Прикордонних військ крім розпізнавальних знаків додатково наносяться смуги шириною 250 мм, на літаках – на кермі напрямку паралельно нервюрам з двох сторін нижче двокольорового кругу та на кермі висоти паралельно лонжерону знизу та зверху, а на гелікоптерах – на бокові стінки кабіни. На темному фоні наносяться смуги білого кольору, а на світлому фоні – червоного кольору. Інші додаткові знаки можуть вводитися головою Державного комітету у справах державного кордону України та командувачем Національної гвардії України.
Літаки та гелікоптери, призначені для виконання завдань, пов’язаних з медико-санітарним обслуговуванням, які підпадають під дію відповідних міжнародних конвенцій, мають додатковий розпізнавальний знак – червоний хрест. На літаках (гелікоптерах), пофарбованих у білий колір, він наноситься безпосередньо на поверхню, а на машинах іншого кольору – в крузі білого кольору (мал. 6).
Наказом визначено також, що для авіації Військово-Морських Сил України на концентричних колах додатково наносяться чорні зображення якоря (мал. 7).

(Розпізнавальні знаки літальних апаратів Збройних Сил України // Знак. – 1997. – Ч. 14. – С. 1)

14Avia1.jpg
Мал. 1
14Avia1.jpg (14.6 Кб) Переглянуто 33395 разів
14Avia1a.gif
Мал. 1
14Avia1a.gif (5.21 Кб) Переглянуто 33395 разів
14Avia2a.jpg
Мал. 2
14Avia2a.jpg (4.73 Кб) Переглянуто 33395 разів
14Avia6.jpg
Мал. 6
14Avia6.jpg (13.1 Кб) Переглянуто 33395 разів
14Avia7.jpg
Мал. 7
14Avia7.jpg (6.86 Кб) Переглянуто 33395 разів

Re: Розпізнавальний знак ВПС України

ПовідомленняДодано: 07 лютого 2013, 22:13
ABG
До теми

L-39_Ukrainian_Falcons2.jpg
L-39_Ukrainian_Falcons2.jpg (39.38 Кб) Переглянуто 33395 разів
Мі-24.jpg
Мі-24.jpg (48.07 Кб) Переглянуто 33395 разів

Re: Розпізнавальний знак ВПС України

ПовідомленняДодано: 12 лютого 2013, 22:24
Kwasura
Mykola Chmyr написав:Хтозна... Може, що і ніяк...


З початку було так (і на мій суб'єктивний погляд - набагато краще).

Roundel_of_the_Ukrainian_Air_Force_1991.svg.png
Roundel_of_the_Ukrainian_Air_Force_1991.svg.png (6.42 Кб) Переглянуто 31232 разів
Ukrainian_Air_force_fin_flash_1991.svg.png
Ukrainian_Air_force_fin_flash_1991.svg.png (10.23 Кб) Переглянуто 31232 разів


От, правда, в інтернеті свiтлин з такими знаками я поки не знайшов, але, на початку 90-х бачив свiтлини з такими знаками в монографії про МіГ-29.

Re: Розпізнавальний знак ВПС України

ПовідомленняДодано: 12 лютого 2013, 23:01
Mykola Chmyr
Kwasura написав:З початку було так (і на мій суб'єктивний погляд - на багато краще).
От, правда, в інтернеті свiтлин з такими знаками я поки не знайшов, але, на початку 90-х бачив свiтлини з такими знаками в монографії про МіГ-29.

Дякую, цікаво. Однак не краще. З точки зору порядку кольорів на Державному Прапорі України жовтий колір має бути на зовнішньому колі, синій - на внутрішньому. А з показаного знака випливає, що прапор жовто-синій.

Re: Розпізнавальний знак ВПС України

ПовідомленняДодано: 12 лютого 2013, 23:34
Kwasura
Mykola Chmyr написав:З точки зору порядку кольорів на Державному Прапорі України жовтий колір має бути на зовнішньому колі, синій - на внутрішньому. А з показаного знака випливає, що прапор жовто-синій.


Це не є абсолютним правилом. Візьміть до промеру розпізнавальні знаки Словенії, Республіки Сербської, Російської Федераціi, Естоніi, Вірменіi, Індіi, Йорданіi, Ірану, Ємену, і т.д., т.д., т.д...

Естетика знака теж може бути на першому місці.

А якщо починати тут обговорювати порядок наших кольорів, то всім відомо, що геральдично прапор складається з кольорів герба - золотий (тризуб) і синій (поле) ... Ще одна причина на користь старої кокарди ;)

Re: Розпізнавальний знак ВПС України

ПовідомленняДодано: 12 лютого 2013, 23:59
Mykola Chmyr
Kwasura написав:Це не є абсолютним правилом. Візьміть до промеру розпізнавальні знаки Словенії, Республіки Сербської, Російської Федераціi, Естоніi, Вірменіi, Індіi, Йорданіi, Ірану, Ємену, і т.д., т.д., т.д...

Ну, Росію прошу не пропонувати - зовсім інший принцип побудови знака. У естонських ПС не коло, а трикутник. Щодо решти так, принцип може бути інший. Але у класичному варіанті має бути так, як є. До речі, кокарда на головному уборі офіцерів ЗСУ теж має синю середину і золотисте обрамлення - уявіть, як було б потворно в іншому разі.
А Ви кажете - естетика.
Kwasura написав:А якщо починати тут обговорювати порядок наших кольорів, то всім відомо, що геральдично прапор складається з кольорів герба - золотий (тризуб) і синій (поле) ... Ще одна причина на користь старої кокарди ;)

От тільки не треба про геральдику!
Геральдика - наука про герби, а ми говоримо про прапор. Не слід прив'язувати Державний Прапор України до Державного Герба - прапор з'явився раніше, так що кольори герба йдуть від кольорів прапора, а не навпаки. А то окремі "дослідники" все пишуть, що Державний Прапор України "неправильний" з точки зору геральдики - мовляв, раз Тризуб золотий на синьому щиті, то жовта смуга буцімто має бути зверху. Звісно, це повна нісенітниця. Вже доведено, що йдеться про суто німецькі підходи до побудови земельних прапорів, що не мали значення правил геральдики і ніяким боком не стосуються українських державних символів.

Re: Розпізнавальний знак ВПС України

ПовідомленняДодано: 13 лютого 2013, 21:53
Kwasura
Ну, геральдику ми в цій темі і правда обговорювати не будемо. Українські знаки на головний убір я б тут теж в приклад не став би наводити. Давайте звузимо тему.

А Естетику опозназательного знака - вповнi. І справа тут зовсім не в колі або трикутнику або зірці, а в тому, який колір нам, особисто, слід помістити в центрі нашого розпізнавального знака.

Отже, прикладами доведено, що правило поміщати в центрі знака верхній колір прапора - зовсім правилом не є. Тому ніхто не зможе сказати, що: "ми так зробити не можемо, бо правила не велять".

Re: Розпізнавальний знак ВПС України

ПовідомленняДодано: 13 лютого 2013, 22:23
Mykola Chmyr
Kwasura написав:Українські знаки на головний убір я б тут теж в приклад не став би наводити.

А от і даремно. Значна частина розпізнавальних знаків на техніці власне є кокардами. Кокарда історично - це стрічка, завернута в коло. Так що доцільно, щоб порядок кольорів на розпізнавальному знаку на літальні апарати і кокарді на головні убори співпадали.
Kwasura написав: А Естетику опозназательного знака - вповнi.

І знов смаківщина... :(
Боюсь, конструктиву тут не вийде - мені, наприклад, більше подобається, коли жовтий колір на зовнішньому колі.

Re: Розпізнавальний знак ВПС України

ПовідомленняДодано: 13 лютого 2013, 23:37
Kwasura
Mykola Chmyr написав:Кокарда історично - це стрічка, завернута в коло. Так що доцільно, щоб порядок кольорів на розпізнавальному знаку на літальні апарати і кокарді на головні убори співпадали.


Ну, дивіться. Для прикладу - в РІА (кажучи спрощено) була кокарда для солдатів і кокарда в сяйві для офіцерів. Сяйво, в даному випадку, є частиною не кокарди, а знака на головний убір. І це при наявності кольорових кілець, без яких кокарда кокардою бути не може. Тепер беремо український офіцерський знак на головний убір. Прибираємо сяйво. Що залишається? Це взагалі не кокарда.

Та й обговорюємо ми це питання не до місця зараз. :?

Mykola Chmyr написав:І знов смаківщина... :(
Боюсь, конструктиву тут не вийде - мені, наприклад, більше подобається, коли жовтий колір на зовнішньому колі.


Абсолютно вірно. Це як наше з Вами обговорення петель для ВМС. Мені подобається, а Вам нi. Кожному своє ... ;)

Re: Розпізнавальний знак ВПС України

ПовідомленняДодано: 14 лютого 2013, 01:25
ABG
Додаю деякі круглі розпізнавальні знаки різних ВПС (зліва направо):
* 1-й ряд: Нова Зеландія, Аргентина, Франція, Гана, Зімбабве, Пакистан;
* 2-й ряд: Греція, Іспанія, Фінляндія, Чилі, Кенія;
* 3-й ряд: Італія, Туреччина, Австралія, Гана (або Конго, Болівія), Індія;
* 4-й ряд: Ямайка, Єгипет, Іран, Словенія, Японія;
* 5-й ряд: Ірландія, Бельгія, Нідерланди, Таїланд, Швеція;
* 6-й ряд: Нігерія, Албанія, Чехія, Лівія, Венесуела.

Ще до теми така стаття.

Roundels54_1.jpg
Roundels54_1.jpg (48.94 Кб) Переглянуто 32916 разів
Roundels54_2.jpg
Roundels54_2.jpg (53.13 Кб) Переглянуто 32916 разів