Класифікація корон у геральдиці

Зміст символів; теорія та практика; проблеми

Класифікація корон у геральдиці

Повідомлення riffmaster » 15 квітня 2012, 19:52

Добрий вечір! До сьогодні ніде не зустрічав у довідкових виданнях, щоб існував поділ корон в геральдиці...чи взагалі класифікації...
Чи є така класифікація, чи вона доречна...
бо знайшов таке ось:

КОРОНИ виступають у геральдиці як
1) гербові титла, що діляться на
а) головні (напр. три корони в гербі Королівства Галичини) та
б) побічні (напр. коронована змія в гербі міста Змієва на Слобідщині або хрест супроводжений трьома коронами в гербі Херсонської губернії).
2) складові частини щитового оточення (увінчання щита, нашоломник і т.д.), що діляться на
а) точно означені й дійсно існуючі як напр. т.зв. корона св. Стефана в колишньому гербі Угорщини (твердження, що вона належала св. Стефанові, зовсім безпідставне), т.зв. Мономахова шапка (великокняжа корона в гербі Києва за російських часів, що з Володимиром ІІ Мономахом не мала нічого спільного) чи т.зв. Габсбурзька домова корона в гербі Австрійського Цісарства (точно означеного виду німецька цісарська корона ХІХ-ХХ століть у дійсності не існувала), та
б) ступеневі корони (емблеми родової чи особистої гідности гербоносця), як напр. лицарська, баронська, ґрафська, загальна королівська й інші корони, княжі митри й т.п.)
Корони-титла виображені звичайно в виді обруча з трьома листовими вибіжками або т.зв. “античної”, себто трьохзубчастої корони (рис. 1 і 2). Виображення ступеневих корон залежні від стилю й традиції даної національної геральдичної системи (українська споріднена під цим оглядом з німецькою).

ШЛЯХЕТСЬКА КОРОНА – обруч з 5-ьома видними перлами на гостроверхих кінцях (в обводі їх 8). В українській геральдиці вона дуже рідка та прислуговує тільки тим родам, які одержали шляхетство без лицарської гідности приблизно на протязі двох останніх стоілть (нім. – Adelskrone). Рис. 3
ЛИЦАРСЬКА КОРОНА (боярська або дворянська) – обруч з видними трьома листовими вибіжками і двома перлами на гостроверхих кінцях (в обводі 4 листові вибіжки й 4 перли). Прислуговує вона всім українським родам лицарської гідности, отже нащадкам боярства, нобілітованої козацької старшини, шляхти колишньої австро-угорської займанщини, якій Марія Тереса затвердила рівність з лицарством габсбурзьких володінь, дворянства колишньої російської займанщини й т.д. В подавляючій більшості випадків вінчає вона гербовий шолом (тільки в нечисленних українських лицарських гербах без нашоломників вінчає вона щит (нім. – Ritterskrone).
riffmaster
 
Повідомлення: 19
З нами з: 10 березня 2012, 13:52

Re: Класифікація корон у геральдиці

Повідомлення ABG » 16 квітня 2012, 11:11

riffmaster написав:До сьогодні ніде не зустрічав у довідкових виданнях, щоб існував поділ корон в геральдиці...чи взагалі класифікації...

Перегляньте, наприклад, ці статті:
http://en.wikipedia.org/wiki/Crown_(heraldry)
http://de.wikipedia.org/wiki/Rangkrone
Чи є така класифікація, чи вона доречна...

Класифікація є, але вона передовсім стосується т. зв. "ранґових" корон у конкретній геральдичній системі.
Наведена цитата розглядає корону взагалі в геральдиці. Вона формулювалася в діаспорі, тому не всі терміни можуть бути зрозумілими.
Отже, корона може бути геральдичною фігурою - тобто, елементом, зображеним у щиті. Цей елемент може виступати сам по собі (як самостійна фігура) або у складі якогось цілісного елемента (наприклад, коронований лев чи орел). Тут щось "класифікувати" особливої потреби немає. За аналогією: меч може бути самостійною фігурою, а може бути частиною іншої цілісної фігури (наприклад, його тримає в руках Архангел Михайло).
За межами щита корона може виступати як "ранґова" (увінчує щит чи всю геральдичну композицію і вказує на статус власника герба) або як деталь щитотримача (скажімо, на шиї у лебедя чи на голові у лева).
"Ранґові" корони напрацьовувалися в кожній конкретній системі, залежно від того, яка була "ієрархічна драбина" та які складалися геральдичні традиції. У статті з німецької Вікіпедії добре наведено приклади класифікації різних у геральдичних системах різних країн. За такою короною зразу можна визначити кому належить герб.
Аватар користувача
ABG
Site Admin
 
Повідомлення: 7717
З нами з: 18 грудня 2009, 21:34
Звідки: Львів


Повернутись в Загальні питання

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 2 гостей

cron