Різні імена (прізвища)

Запитання та запити (Questions and queries)

Різні імена (прізвища)

Повідомлення iqor » 22 червня 2016, 23:10

Доброго дня.
давно заходжу на форум та тільки зараз зареєструвався...
працюю над своїм родоводом. по ходу роботи стикнувся з таким моментом.
в ряді записів про народження , є такий момент, що ім"я батька, змінено.все решту ідентичне, дружина , номер дому, прізвище, тільки ім"я.
такий момент, що один брат помер , а другий взяв собі його дружину відпадає. так в першому та третьому випадку одне ім"я, а між ними (в часі)-інше.
вроді розумію, що може бути банальна помилка....але імена Андрій та Ілья не дуже схожі...долучаю рисунок.
можливо хтось щось підкаже, на рахунок таких моментів...
подібна ситуація і з прізвищем. в однієї дитини(середульшої) батько записаний Кульчинський, а в двох інших Мосьондз. Все решту, ім"я , дружина, тіж самі...

на-форум2.jpg
на-форум2.jpg (46.36 Кб) Переглянуто 9574 разів
iqor
 
Повідомлення: 16
З нами з: 22 червня 2016, 20:54

Re: Різні імена (прізвища)

Повідомлення ABG » 23 червня 2016, 20:53

Щодо різних прізвищ - Кульчинський і Мосьондз - то перше, мабуть, родове прізвище, а друге - звичайне сільське прізвисько (або придомок, якщо то була шляхта). Практика таких прізвиськ досі збереглася у селах Галичини, особливо це було актуально, коли носіїв однакових прізвищ було багато і співпадали ще й імена, то могли подавати прізвиська за іменем батька (Петрів, Павлів, Кубів і т. п.) чи якесь інше.

Щодо різних імен, то може бути, що людина отримала при хрещенні два імена - Андрій-Ілля. Тут попросту варто звірити або з метрикою народження цієї особи, або її шлюбу. Трохи дивно, що для цього Андрія/Іллі вказаний лише батько, а для його дружини - і батько, і матір. Можливо, що матір Андрія/Іллі на той час вже померла, але однаково мала би бути вписаною в метрику (хіба що священикові ліньки було шукати за метричними книгами її ім'я).
Аватар користувача
ABG
Site Admin
 
Повідомлення: 12718
З нами з: 18 грудня 2009, 21:34
Звідки: Львів

Re: Різні імена (прізвища)

Повідомлення iqor » 19 серпня 2016, 09:24

Щоб не створювати нову тему, продовжу в цій, так як її створив.хоча трохи вийду за визначальні межі теми.
Дівоче прізвище моєї матері Ликтей.
Прізвище мало поширене в Україні, та й не тільки в Україні.Дуже вузьке коло носіїв цього прізвища, та й в основному вони знаходяться близько так званого "епіцентру", звідки його витоки. а саме села Тростянець, Бережанського району, Тернопільської обл.
Згідно переказів та дослідження(яке здебільшого опирається на ті ж перекази), в селі(поруч села), знаходився замок(укріплене городище) яке сполучались ровом(валом) з замком в сусідньому селі. Засновником частини села, під назвою КУТ, та першим поселенцем там, був захисник замку, угорець Ликтей. вказані події датуються 13-14 століттям, в період Галицько-Волинського князівства...
тепер від переказів до реалій. по факту існують чіткі сліди укріпленого городища. зі системою чотирьох оборонних валів. місцями шириною до 3-4 метрів, та відстанню між ними в 16-18 метрів.я з'їздив туди. сам особисто знайшов це місце, тому описую те, що бачив на власні очі. також частково існує вищеназваний вал, місцями рів, для сполучення зі замком в сусідньому селі. або можливо й для іншого призначення, а я помилково вважаю, що для сполучення. раніше, там був знайдений меч, 12 ст, за другими джерелами 15 століття.
існує частина села під назвою КУТ. існує прізвище Ликтей. більш того це прізвище було доволі поширене і на протязі більш аніж 200 років, виходячи із записів старих кадастрових книг, метрик, тощо...
тобто, підстав не вірити переказам, особливих немає.
тепер, власне, ми підійшли до суті цього допису.
в угорській мові імені чи прізвища Ликтей, просто не існує. та й ,наскільки зрозуміло, в той час, прізвищ, як таких не існувало. з більш-менш схожих та давніх імен, в угорській існує ім'я LEHEL. я читаю його як Лехель.це старе ім'я, яке вживалося в угорській мові декількома століттями раніше та відображене в різного роду згадках. значення його , ймовірно- душа, подих, тощо . воно перекликається, утотожнюється, або й походить з Лелль.
хто може сказати своє бачення, стосовно вище вказаного? може мати місце, як одне з основних ПРИПУЩЕНЬ, те, що прізвище Ликтей, це видозмінене Лехель.???
в австроугорських записах, пропавших без вісти та загинувших бійців австроугорської армії, це прізвище записано, як Ликтей, Лектей, Луктей. при тому що всі бійці з одного і того ж села.
хотів це питання вияснити на генеалогічному форумі Угорщини, але чомусь ніяк не можу зареєструватись, не активовується акаунт.
буду вдячний якщо хтось відповість.

також питання такого роду:
доба Данила Галицького. відомий факт, що Данило утворив одну з найсерйозніший оборонних систем, в тому числі і фортифікаційних, того часу. також мав особисте військо. великою частиною наймане.
всі ці дії, як мінімум, повинні нести за собою, різного роду записи. чи то плани замків, ведення їх будівництва. обмондирування та озброєння війська, оплата найманцям, чи звичайним воям, тощо...невже не існує(збереглись) писемних згадок тієї доби у цьому напрямку? бо щось ніяк не можу натрапити...

П.С. можливо дану тему переіменувати та перенести у відповідний розділ. і я б у ній надалі продовжив вивчати ті чи інші моменти свого родоводу.
iqor
 
Повідомлення: 16
З нами з: 22 червня 2016, 20:54

Re: Різні імена (прізвища)

Повідомлення iqor » 20 серпня 2016, 17:34

знову я.
потрібна порада.
зробив собі вдома камін. викладаю нижче фото. ліворуч від нього частина ковпака від пічки, яка обігріває кімнату. ковпак буде оброблений як камін, під камінь. в ньому буде вставлено листову мідь, шириною 60см, висота або така як виділена червоним прямокутником, або як жовтим. на міді є бажання зробити тиснення. ніяк не можу оприділитися з орнаментом. є бажання вкласти традиційні та історичні елементи, які притаманні регіону, де я проживаю. Будинок знаходиться в Бережанському районі, Тернопільської області. себто Галичина. в селі , в 16-18 столітті був маленький замок, в селі моєї матері, укріплене городище 13 століття.можливо це підштовхне до якоїсь ідеї.
також, на каміні, є місце, де просто залишена гола (зафарбована) цеглина, яку, при необхідності прийдеться виймати, для чистки. тобто в цьому місці, вигляд не дуже хороший. тому є бажання , там почепити , щось наподобі щита, з тієї ж міді, з тисненням.позначив це місце на фото.
герба як такого не маю, ідея , свого часу була створити, але в даний момент це не на часі. а надалі, хто зна як повернеться. тому все, до чого додумався, це вибити та почепити там, герб Галичини.
був би дуже вдячний, як би хтось підкинув хорошу пораду, стосовно оформлення цих елементів.. я ж , в свою чергу, можу віддячити, чимось на кшталт, як 3-де зображення, моделі, чи навіть короткої анімації, в межах розумного.як приклад, на другому рисунку, 3д модель Великого герба України.
Приєднані файли
22221.jpg
22221.jpg (48.51 Кб) Переглянуто 9446 разів
11111111.jpg
11111111.jpg (31.32 Кб) Переглянуто 9446 разів
iqor
 
Повідомлення: 16
З нами з: 22 червня 2016, 20:54


Повернутись в Запити / Queries

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 2 гостей