Фонд "Сфрагістика" Національного музею у Львові

Печатки, молівдовули, клейма

Фонд "Сфрагістика" Національного музею у Львові

Повідомлення ABG » 23 червня 2012, 17:36

На http://www.mankurty.com/sven/?page_id=399 подано матеріал А. Забитківської:

У фондовій групі збереження «Сфрагістика» представлено 154 печатки та відбитки, що охоплюють період від середини XVII до початку XX ст. В основі збірки — українська церковна сфрагістика XVIII — початку XX століть, репрезентована печатками ієрархів греко-католицької Церкви та церковних і монастирських інституцій Західної України. Більшість з цих пам’яток надійшла із Львівської митрополичої консисторії, збірок Львівської Богословської Академії, передана митрополитом Андреєм Шептицьким тощо.
Окрім печаток церковних, у фонді заховується нечисленна, однак самобутня, з огляду на характер та склад пам’яток, добірка зразків світського характеру, що ілюструють різні сфери суспільно-політичної, ремісничо-професійної, культурно-мистецької, військової діяльності в Україні і обіймають часовий проміжок від середини XVII до початку XX ст.
Особливої уваги заслуговує також група особистих печаток визначних діячів української культури, науки, просвіти.
Збірка церковної сфрагістики налічує понад 100 предметів, які дають змогу простежити визначальні тенденції та усталені традиції у розвитку цієї групи пам’яток в окреслений період. Серед найвагоміших зразків — печатки галицьких митрополитів П.Білянського, М.Левицького, С.Литвиновича, С.Сембратовича, Ю.Куїловського, Г.Яхимовича, А.Ангеловича, а також Лева та Андрея Шептицьких. їх доповнюють печатки львівської митрополичої консисторії, греко-католицької консисторії у Холмі, єпархіальні печатки церков, парафій, монастирів Галичини.
За характером зображень, це — гербові (із зображенням герба власника) та агіографічні (із виконанням сцени за релігійним сюжетом чи постаті святого) зразки.
Гербові зображення домінують у печатках ієрархів греко-католицької Церкви. Ця традиція, за оцінкою мистецтвознавців, була запозичена в українській сфрагістиці під впливом західних зразків, і зокрема з Польщі, у якій вони були відомі ще у XIV ст. Композиції із власним гербом ієрарха широко представлені у збірці: печатки митрополитів Анатолія Ангеловича (Сф-2), Михайла Левицького (Сф-4, 12, 14, 15, 16), Григорія Яхимовича (Сф-11), Михайла Гарасевича (Сф-17), Спиридона Литвиновича (Сф-117) та багатьох інших. У вирішенні цієї категорії сфрагістичних пам’яток розповсюджується традиція супроводження геральдичних гербових символів роду церковного діяча загальноприйнятою формальною емблематикою — кардинальським капелюхом із широкими полями з декоративно закомпонованою драперією та єпископськими клейнодами — митрою, хрестом, посохом. Так у печатці митрополита Галицького Спиридона Литвиновича (Сф-117) вищеозначені клейноди доповнюються стилізованим символічним зображенням у щиті пелікана над трьома симетрично закомпонованими зірочками; у печатці Львівського єпископа Лева Шептицького (Сф-116) — це підкова з хрестом у щиті, який підтримують лев і орел; у печатці митрополита Галицького Сильвестра Сембратовича (Сф-31) — у щит винесено геральдичний символ — підкову з хрестом та булаву; у печатці митрополита Галицького Юліана Куїловського (Сф-32) — в основу гербової символіки покладено стрілу, що здіймається над півмісяцем, та корону.
У єпархіальних печатках (церков, парафій) превалюють агіографічні зображення. Як відомо, такі печатки з’явилися в українській традиції ще за часів Київської Русі під впливом візантійської сфрагістики. Найбільш розповсюдженою тенденцією у їхньому виконанні стало зображення святого-покровителя чи релігійного свята, на честь якого споруджувався та освячувався храм. У фонді знаходиться доволі численна та цікава група цього виду пам’яток. У печатці кафедральної церкви Богоматері в Галичі (Сф-39) вміщено цілофігурне зображення Богородиці у хмарах, піднесеної над чотирма схематично окресленими постатями. Печатка монастиря Св. Духа Чину св. Василя Великого (Сф-10) містить зображення ініціалів Ісуса Христа у вінку, винесене над голубом (загальноприйнятим символом Святого Духа) та рукою у жесті благословення. На печатці Глумецької церкви (Сф-101) вміщена сцена хрещення Ісуса Христа. У печатці парафіяльної церкви у с.Сороки (Сф-142) винесене зображення постаті св. Параскеви.
Кожна печатка неодмінно містить написи, які мають характерні ознаки тогочасної сфрагістичної традиції, — виносні літери, словоскорочення, абревіатуру (внаслідок обмеженої площі поля печатки).
У добірці світських пам’яток — зразки доволі широкого тематичного діапазону. Серед найдавніших та найвартісніших предметів — печатки, що ілюструють сферу ремісничо-професійної діяльності у Галичині. Це — печатки цеху ремісників-кушнірів 1651 р. (Сф-72) та Ткацького цеху 1663 р. (Сф-71) в Яворові. Обидві пам’ятки надійшли із депозиту товариства «Просвіта» у Львові. Серед інших пам’яток — печатки громадських організацій та товариств, політичних партій: «Просвіти» (Сф-75), Українського товариства «Відродження» (Сф-124), Української Краєвої Студентської Ради Західних земель України у Львові (Сф-123), печатка КПЗУ (Сф-129), Української соціал-демократичної робітничої партії (Західної групи) (Сф-126), Волинського куреня пласту ім. Січових Стрільців 1920-х рр. (Сф-152) та ін.
Царину військової історії репрезентують печатки та штампи: «Команда X Бригади. 1914» (Сф-84), «Окружна Військова Команда в Коломиї. 1915 р.» (Сф-87), печатка скарбника 1-го запасного куреня Січових Стрільців (Сф-10), «Стрілецького комісаріату у Львові» (Сф-122), «Рухома майстерня І Окремого залізничного куреня. УНР» (Сф-131).
На окрему увагу заслуговує низка особистих печаток відомих діячів української культури та науки, представників давніх родів; зокрема І.Труша (Сф-151), Д.Зубрицького (Сф-115), М.Драгана (Сф-152), А.Добрянського (Сф-74), Дашкевича (Сф-137), а також родин баронів Зібер-Гольцгаузенів (Сф-53), Вітошинських (Сф-136).
На сьогодні зібрання української сфрагістики, що зберігається у НМЛ, становить нечисленну, однак самобутню добірку зразків, що слугують вартісними носіями матеріальної культури, пробуджуючи історичну свідомість, розгортаючи обрії наукового пізнання у царині історії розвитку української печатки.
Приєднані файли
scan-180.jpg
scan-180.jpg (57.11 Кб) Переглянуто 7517 разів
scan-210.jpg
scan-210.jpg (42.01 Кб) Переглянуто 7517 разів
Аватар користувача
ABG
Site Admin
 
Повідомлення: 12718
З нами з: 18 грудня 2009, 21:34
Звідки: Львів

Дослідження колекції сфрагістики Національго музею у Львові

Повідомлення istoryk » 10 серпня 2012, 10:44

Цій темі присвячена стаття Денисової Тетяни, яка опублікована:

Денисова Т. Дослідження колекції сфрагістики Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького // Музеї Львова: події, колекції, люди. Матеріали науково-практичної конференції, Львів, 27-28 жовтня 2011 року. - Львів, 2012. - С. 59 - 63.

http://narod.ru/disk/59171125001.1fc60b1f5081c5d03ff806fad69ec601/DENYSOVA_TETYANA_Doslid_kolek_sfragistyky_nationalnogo_muz.pdf.html
istoryk
 
Повідомлення: 103
З нами з: 22 листопада 2011, 19:43
Звідки: Львів


Повернутись в Сфрагістика

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 2 гостей