Волинські хоругви на Грюнвальді?

Прапори, знамена, штандарти, хоругви

Волинські хоругви на Грюнвальді?

Повідомлення mazeppa » 30 вересня 2011, 02:39

До цієї проблеми підштовхнула з одного боку, нещодавня дискусія про стяг Волині: viewtopic.php?f=9&t=1497
а з іншого - інформація на сайті Козацького Стрілецького Братства.

Отже, Грюнвальдська битва. Інформація про участь у ній українських (руських) земель є відомою, хоча й доволі скупою: на боці Королівства Польського виступали 7 хоругв з руських земель (з Львівської, Холмської, Перемиської, Галицької земель і 3 хоругви з Подільської); у складі війська від Великого князівства Литовського, Руського і Жемайтійського відзначено хоругви Київської та Кременецької земель (не поширюватимусь про Берестейщину, Дорогичин і т.д.).

Щодо волинських полків, в низці джерел згадують Луцьк та Володимир. Англійська "Вікіпедія" зауважує: "...вірогідно, що полки з Тракаю, Волині, Смоленська, Києва та Новогрудка використовували власні емблеми". http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_ ... banners%29

На цьому сайті http://swordmaster.org/2010/09/09/voysko-velikogo-knyazhestva-litovskogo-v-bitve-pri-gryunvalde.html один із юзерів прокоментував: "Скорее всего под Грюнвальдом, а точнее Грюнфельдом, также были волынские хоругви. Но поскольку Волынь с 1392 г. была личным владением литовского князя, то волынские воины, скорее всего, шли под знаменем самого Витовта."

В принципі, більш-менш зрозуміло. Але ось наткнувся на звіт Козацького Стрілецького Братства про участь у святкваннях 600-ліття Грюнвальда, де зазначено: "...знаємо що у Грюнвальдській битві приймало участь 11 хоругв (полків) з теренів сучасної України. Українські хоругви в основному складались з панцирної шляхти й лицарства і в битві приймали вагому участь. Отож силами Віктора Федосюка і Олександра Сокура виготовили полотнища хоругов Луцького, Ратнівського і Волинського військових кінних полків які на той час від Волині брали участь у битві." І фото:

Z_horugvamy_5.jpg
Z_horugvamy_5.jpg (43.71 Кб) Переглянуто 5695 разів
ХоругвиЛуцькРатнВолинПолків.jpg
ХоругвиЛуцькРатнВолинПолків.jpg (34.39 Кб) Переглянуто 5695 разів


http://strbratstvo.ucoz.ru/news/grjunva ... 0-07-21-76

Особисто я вперше побачив такі відмінності гербу "Погоня": щит з волинським гербом та (ймовірно) зі стилізованим тризубом.

Враховуючи, що "Погоня" дійсно мала різні оформлення в кожному князівстві ВКЛ, можна припустити, що вищенаведені варіації мали місце під час Грюнвальду. Див. наприклад тут: http://gerb.bel.ru/pages/strani/woewodstvo.htm

Але чи було це насправді так? Чи є на фото відтворення реальних хоругв волинських полків? Чи це "прикол" ентузиастів, які попросту використали елементи герба міста Володимира?

Vo_vol_s.gif
Vo_vol_s.gif (11.47 Кб) Переглянуто 5695 разів
Аватар користувача
mazeppa
 
Повідомлення: 41
З нами з: 16 жовтня 2010, 04:08

Re: Волинські хоругви на Грюнвальді?

Повідомлення ABG » 01 жовтня 2011, 17:26

Ось цитата з хроніки Яна Длугоша (в польському перекладі на http://staropolska.pl/sredniowiecze/dzi ... ugosz.html):
Prócz tego było w wojsku litewskim 40 chorągwi wielkiego księcia litewskiego Aleksandra Witolda, pod którymi stawili się jedynie żołnierze litewscy, ruscy, żmudzińscy i tatarscy. Miały one jednak mniej liczne szeregi i mniejszą ilość broni niż oddziały polskie. Nie dorównywały również Polakom, gdy chodziło o konie. Godła zaś tych chorągwi były niemal wszystkie jednakowe. Prawie każda bowiem miała w herbie na czerwonym polu zbrojnego męża siedzącego na białym, niekiedy na czarnym albo rudym lub pstrokatym koniu i potrząsającego ręką z mieczem. Tylko 10 z nich miało inne godło i różniło się od pozostałych 30. Były na nich na czerwonym polu wymalowane znaki, którymi Witold zazwyczaj oznaczał konie, a miał ich całe mnóstwo. [...] Nazwano zaś te chorągwie, jedne od nazw ziem litewskich, a mianowicie: trocka, wileńska, grodzieńska, kowieńska, lidzka, miednicka, smoleńska, połocka, witebska, kijowska, pińska, nowogrodzka, brzeska, wołkowyska, drohiczyńska, mielnicka, krzemieniecka i starodubska. Inne zaś nosiły nazwy od osób książąt litewskich, których Witold wyznaczył na ich dowódców, mianowicie od Zygmunta Korybuta, Szymona lingwenowicza, Jerzego.
Волинь і Сіверщина були на той час достатньо заселені, тому очевидно, що також були представлені у складі війська Вітовта. Мабуть, це були полки, якими керував хтось із названих князів.
Про докладний вигляд прапорів можемо сулити лише про трофеї, які були замальвані й описані. Навіть про вигляд хоругв Львівської, Галицької, Перемиської, Холмської та Подільської земель можна судити загально, бо окрім описів немає інформації про їхній точний вигляд (чи вони були квадратними, ми прямокутними, чи мали якісь вирізи, косиці, хвости тощо). Про полки Вітовта ще менше інформації, тому зроблені реконструкції цілком умовні. Вже позитивно те, що хоча б реконструктори намагаються підкреслити участь волинян у битві.
А волинський хрест на гербі Володимира-Волинського – це з сучасного герба. Мені довелося повоювати з міською радою, щоб повернути цей герб (вони спершу прийняли однакові з районом герби з варіантом Тризуба), а на щит я їм і пропонував волинського хреста. Мій проект герба міська рада ніби-то загубила. Але затвердила хоч у такому виконанні – трохи схематично, але за змістом те саме.
Аватар користувача
ABG
Site Admin
 
Повідомлення: 12718
З нами з: 18 грудня 2009, 21:34
Звідки: Львів


Повернутись в Вексилологія

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 16 гостей