Прапори, знайдені в церкві с. Плоска (Дубенський р-н)

Прапори, знамена, штандарти, хоругви

Прапори, знайдені в церкві с. Плоска (Дубенський р-н)

Повідомлення ABG » 12 липня 2010, 16:51

У престолі храму знайшли повстанські прапори
12.07.2010
Село Плоску, що у Дубенському районі Рівенської області, чимало старожилів називають столицею повстанського краю.
Та навряд хто зміг би здогадатися, що ще донині з тих часів збереглися два вишиті національні прапори, котрі знайшли нещодавно у престолі сільського Покровського храму.
Про ці реліквії у селі переповідали легенди, але не могли віднайти їх, попри численні намагання. З часом люди почали вважати, що це проста вигадка. “Коли я прийшов сюди служити, мені вже тепер покійний паламар розповідав, що у нашому храмі зберігається реліквія. Був такий момент, що ми зривали підлогу, але нічого не знайшли. Хоча, якщо логічно уявити, то як реліквія могла зберігатися у землі? – розповів місцевий настоятель. – Минув час, і ми перестали шукати ці прапори. Та ось нещодавно я запропонував поміняти престол на новий, адже старого шершень поточив. І матерія на ньому вже старенька. Для цього слід було зняти розміри попереднього престолу, аби замовляти новий. Бачите, престол має свій одяг – сорочку, ризи. Коли знімали внутрішні розміри, не хотілося облачення із престолу знімати. Я акуратно підняв сорочку, дивлюсь, якась матерія виглядає. Як ще трішки вище підняв облачення – побачив приколені шпильками два вишиті прапори”.
Цікаво, хто і коли заховав у храмовий престол два українські прапори? На це питання плосківчани конкретної відповіді дати не можуть, і невідомо чи вже дадуть. Залишилися знову ж перекази, згідно з якими нібито у церкві був священик, котрий брав також безпосередню участь у бою під Гурбами 1944 року разом з іншими повстанцями. Знайдені святині вирішили залишити у прихожій храму, аби кожен прихожанин зміг розглянути та навіть доторкнутися до історично важливого предмета. Нині прапори знаходяться у дерев’яному обрамленні, котре невдовзі засклять.
Олег ГАВРИЛЕВИЧ
(http://www.wz.lviv.ua/pages.php?atid=84397)

84397-178x122[1].jpg
84397-178x122[1].jpg (3.91 Кб) Переглянуто 6217 разів
Аватар користувача
ABG
Site Admin
 
Повідомлення: 12731
З нами з: 18 грудня 2009, 21:34
Звідки: Львів

Re: Прапори, знайдені в церкві с. Плоска (Дубенський р-н)

Повідомлення ABG » 02 березня 2011, 23:34

Повстанський скарб із церковного престолу
16.07.2010
Валентина Одарченко
Рівне – Реліквію, про яку ходили легенди, знайшли на Волині. Через 65 років після Другої світової війни мешканці села Плоска під Дубним виявили два синьо-жовтих прапори із вишитим ручною гладдю тризубом, обрамленим вінком із лісових та польових квітів і надписами: «Слава Україні!» і «Слава Героям!».
Отець Євген уже 17 років тримає прихід Української автокефальної церкви у Плосці. Нещодавно він вирішив оновити престол, якому, як і Свято-Покровській церкві,126 років. Коли отець Євген заходився знімати мірку, то побачив, що з-під облачення виглядає якась тканина...
«Вище підняли, а вони там, на лицьовій стороні, прищеплені обидва шпильками. Історія тих прапорів, за розповідями покійної людини, яка тут багато років прислуговувала в церкві, така: вишили його місцеві люди, а прапор потрапив у престол, бо був священик тут у сорокових роках, який пішов в УПА й не повернувся. Священик автокефальний, адже церква у період війни, за Полікарпа Сікорського, тут була автокефальною», – розповідає отець Євген.
Місцеві жителі розповідають, що паламар Василь Максим’юк, про якого згадав отець Євген, пішов в УПА разом зі священиком. Старожили кажуть: батюшку від мобілізації відмовляли, але він вважав, що бути із повстанцями – це його призначення. Тому відповів: «Так має бути».
Прапори ж могли належати і повстанцям, які попросили священиків їх переховати. Престол для цього – найнадійніше місце, адже доторкатися до нього дозволяють лише священикові. Знайдені знамена святкові, у той час як у бій повстанці йшли під чорно-червоними. Для святкових прапорів тоді ще не настав час. Тож імовірно, що священик мріяв вивісити стяги за умови, якщо Україна звільниться від окупантів.
Василь Максим’юк повернувся, виживши після запеклого бою у Гурбинському котловані зі з’єднаннями НКВС. А от священнослужитель зник під час війни, відтоді про нього не чули.

«Видимі свідки віри, патріотизму й історії»
Селяни церковній знахідці зраділи, але не дуже здивувалися. Кажуть, їхня земля приховує ще багато таємниць. Навколо по селах і лісах розкидані повстанські могили. Страшну історію знищення повстанського загону носить у собі урочище Тартак, де проти легко озброєних упівців червоні війська виступили танками. Іще одну, давню – Козацький Редут поблизу села, де загинули у бою з королівськими жовнірами козаки-богунці.
Якщо спочатку про місцину навколо Плоски знали тільки тутешні селяни, то нині до неї все частіше їдуть туристи з усієї України, розповідає сільський голова Сергій Женевський. «Їдуть і автобусом, і двома. Торік було трави на Редуті, що не могли скосити, а нині немає там що косити, бо траву столочили, до могили така стежка втоптана. Видно, що люди їдуть, що їм цікаво».
А поки історики гадатимуть, про що могли б розповісти знайдені прапори, плосківчани розмістили їх у притворі (першому приміщенні) церкви. Так вирішила громада, розповідає отець Євген, і на це дала благословення церква: «Щоб ці прапори лишилися тут, у храмі, вже не в такому місці, яке їх приховує, а для того, щоб вони були видимими свідками віри, патріотизму й історії, яка відійшла».
Отець Євген переконаний: церква в Україні повинна підтримувати державність, саме це й робив його безіменний попередник. Тим часом місцевим дослідникам додалося роботи: їм тепер потрібно з’ясувати таємницю знайдених прапорів.
(http://www.radiosvoboda.org/content/art ... 01364.html)

плоска1.jpg
плоска1.jpg (11.46 Кб) Переглянуто 5818 разів
плоска2.jpg
плоска2.jpg (14.17 Кб) Переглянуто 5818 разів
Аватар користувача
ABG
Site Admin
 
Повідомлення: 12731
З нами з: 18 грудня 2009, 21:34
Звідки: Львів


Повернутись в Вексилологія

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 12 гостей