Військово-морські традиції у прапорництві України

Історичні мілітарні символи

Військово-морські традиції у прапорництві України

Повідомлення Юрій К. » 01 березня 2012, 22:36

Фантастична стаття про вітчизняне військово-морське прапорництво з'явилася щойно у першому числі журналу "Архіви України" за цей рік: Крочак І. Я. Військово-морські традиції у прапорництві України // Архіви України. - 2012. - № 1. - С. 63 - 77. Як я розумію, всупереч здоровому глузду звикають тягати казки з інтернету та ще публікувати їх у наукових часописах. Вражає не тільки матеріал, який подано у статті, але й її "наукове" оформлення. Халтура у посиланнях просто вражає - Климкевич Р. О. Український військово-морський майвець / Р. О . Климкевич // Вісті комбатанта. – 2008. 5 лист. І так далі. В мене немає слів... якась альтернативна історія.

З самою статтею можна ознайомитися тут
Юрій К.
 
Повідомлення: 163
З нами з: 26 грудня 2009, 23:47
Звідки: Запоріжжя

Re: Військово-морські традиції у прапорництві України

Повідомлення Mykola Chmyr » 02 березня 2012, 11:16

Що й казати, вражає! :shock:
І найгірше те, що цю писульку надруковано у доволі поважному журналі!
Аватар користувача
Mykola Chmyr
Moderator
 
Повідомлення: 3952
З нами з: 19 грудня 2009, 18:12
Звідки: Київ

Re: Військово-морські традиції у прапорництві України

Повідомлення Oskar » 02 березня 2012, 11:40

Це заслуга бабулі Гінзбург і компартії, які опускають і "Архіви України", і архівну справу нижче плінтуса. Ось у вип. 5 за 2011 р. маразматичний допис якогось Наймана А. Я.: Петлюрофілія як різновид українофобії. І стиль викладу, і джерельна база вражають якраз українофобією, примітивізмом і звичайними непрофесіоналізмом.
Аватар користувача
Oskar
 
Повідомлення: 1152
З нами з: 21 грудня 2009, 15:54

Re: Військово-морські традиції у прапорництві України

Повідомлення ABG » 02 березня 2012, 12:48

Дуже сумно.
І від графоманської публікації, і від занепаду "Архівів України".
Саму статтю немає сенсу коментувати: тут і висмоктаний з пальця "стяг Лиманської козацької флотилії", і Кравцевич перетворився на Кварцевича. Це навіть на учнівський реферат не тягне. Біда, та й годі. :(
Аватар користувача
ABG
Site Admin
 
Повідомлення: 12718
З нами з: 18 грудня 2009, 21:34
Звідки: Львів

Re: Військово-морські традиції у прапорництві України

Повідомлення Юрій К. » 04 березня 2012, 03:47

До речі, як відбувається фальсифікація. Ось цитата зі статті:

"Гетьман Павло Скропадський як випускник Пажеського корпусу добре розумів значення військових і військово-морських ритуалів для виховання вояцького духу в частинах та екіпажах. Перебуваючи на річковому пароплаві у Києві на Дніпрі, він наказав під клотиком щогли підняти штандарт Гетьмана-адмірала Українського флоту. Підняття мало відбуватися за військово-морським ритуалом з артилерійським салютом, як ведеться у таких випадках. Але товариш міністра закордонних справ Олександр Палтов довів гетьману, що цього робити не слід, оскільки в Україні не набули ще потрібного впорядкування військово-морські символи та флот, а тому такі ритуали поки що зайві. На пароплаві в менш урочистих обставинах було піднято прапор з родовим гербом Скоропадських" (тут йде посилання на: Маляревский А. И. На переекзаменовке: П. П. Скоропадский и его время / А. И. Маляревский // Архив Гражданской войны. – 1922. – № 2; судячи з усього автор навіть в очі не бачив цієї книжки).

Я спеціально виділив фрагмент тексту, щоб далі показати, чому ж таки протестував Палтов. Відчуйте різницю, ось цитата:

image.jpg
image.jpg (33.57 Кб) Переглянуто 33005 разів
Востаннє редагувалось Юрій К. в 04 березня 2012, 04:00, всього редагувалось 1 раз.
Юрій К.
 
Повідомлення: 163
З нами з: 26 грудня 2009, 23:47
Звідки: Запоріжжя

Re: Військово-морські традиції у прапорництві України

Повідомлення Юрій К. » 04 березня 2012, 03:55

З іншого боку, згадані спогади Маляревського свідчать про існування "штандарта Гетьмана-адмірала Українського флоту", який був навіть, якщо його вже збиралися піднімати, реально затверджений (?) і виготовлений.
Юрій К.
 
Повідомлення: 163
З нами з: 26 грудня 2009, 23:47
Звідки: Запоріжжя

Re: Військово-морські традиції у прапорництві України

Повідомлення Ігор90 » 07 березня 2012, 00:59

Насправді автор дещо переробив цитату з моєї статті про ВМС УД у Вікіпедії, де я так само посилаюся на Маляревського. Порівняйте:

Автора:
Але товариш міністра закордонних справ Олександр Палтов довів гетьману, що цього робити не слід, оскільки в Україні не набули ще потрібного впорядкування військово-морські символи та флот, а тому такі ритуали поки що зайві. На пароплаві в менш урочистих обставинах було піднято прапор з родовим гербом Скоропадських"


А ось моє:
Однак це зустріло рішучий спротив зі сторони товариша міністра іноземних справ Олександра Палтова. Останній доводив, що флоту в Україні поки що немає, а тому такі заходи зайві. Зрештою, церемонію було проведено тихо, а на пароплаві було піднято простий родовий прапор Скоропадських. Тоді Палтов іронічно назвав гетьмана «адміралом барок на Дніпрі» http://uk.wikipedia.org/wiki/Військово-морські_сили_Української_Народної_Республіки_та_Української_Держави


Малюнки до статті у журналі також взяті з Вікіпедії. Прикро дуже, що такі серйозні автори для таких серйозних журналів пишуть аби що :cry:

Цікаво, що про випадок на пароплаві пригадує також С. Шрамченко в одній із своїх статей в ЛЧК:
Зображення
Аватар користувача
Ігор90
 
Повідомлення: 546
З нами з: 28 червня 2010, 21:52
Звідки: Запоріжжя

Re: Військово-морські традиції у прапорництві України

Повідомлення Ігор90 » 07 березня 2012, 01:04

Зі стягом Лиманської козацької флотилії мабуть що я так само винний - це я колись сунув його у Вікіпедію, спираючись на Мамчака - а тепер автор взяв той мій малюнок і всунув у свою наукову статтю. :roll:

http://uk.wikipedia.org/wiki/Список_військово-морських_прапорів_України
http://uk.wikipedia.org/wiki/Військово-морський_прапор_України
Аватар користувача
Ігор90
 
Повідомлення: 546
З нами з: 28 червня 2010, 21:52
Звідки: Запоріжжя

Re: Військово-морські традиції у прапорництві України

Повідомлення Юрій К. » 07 березня 2012, 10:10

Ігор90 написав:Цікаво, що про випадок на пароплаві пригадує також С. Шрамченко в одній із своїх статей в ЛЧК


Ігор, у вас є повниний текст цієї публікації?
Юрій К.
 
Повідомлення: 163
З нами з: 26 грудня 2009, 23:47
Звідки: Запоріжжя

Re: Військово-морські традиції у прапорництві України

Повідомлення Ігор90 » 07 березня 2012, 18:29

Так, є! Ось, прошу.
Зображення
Зображення
Зображення
Аватар користувача
Ігор90
 
Повідомлення: 546
З нами з: 28 червня 2010, 21:52
Звідки: Запоріжжя

Re: Військово-морські традиції у прапорництві України

Повідомлення Юрій К. » 07 березня 2012, 19:14

Ігор90 написав:Так, є! Ось, прошу.


Дуже вдячний, бо досі не мав можливості ознайомитися з цією статтєю.
Юрій К.
 
Повідомлення: 163
З нами з: 26 грудня 2009, 23:47
Звідки: Запоріжжя

Re: Військово-морські традиції у прапорництві України

Повідомлення Юрій К. » 07 березня 2012, 19:26

Між іншим, мене бентежить ось ця цитата з наказу по МВ від 3 січня 1919 р.: "Зазначений прапор негайно підняти на усіх воєнних кораблях і інституціях, відповідно до ухвали принятої Директорією". Як це треба розуміти? Була вже прийнята якась постанова Директорії чи прапори повинні були підняти після прийняття відповідної постанови Директорії у майбутньому?
Юрій К.
 
Повідомлення: 163
З нами з: 26 грудня 2009, 23:47
Звідки: Запоріжжя

Re: Військово-морські традиції у прапорництві України

Повідомлення ABG » 07 березня 2012, 21:08

Наведу цитату:

"На засіданні Ради Народних Міністрів 3 січня 1919 р. слухали доповідь міністра морських справ про відновлення прапора військового флоту УНР, затвердженого Центральною Радою 14 січня 1918 р., й постановили передати це питання на розгляд і висновки Г. Нарбута та В. Модзалевського. С. Шрамченко подавав, що ніби того ж 3 січня було оголошено наказ по морському відомству ч. 10/1, яким визнано прапором військового флоту УНР прапор, затверджений… 18 липня 1918 р., натомість у публікації В. Трембіцького наказом під цим самим числом відновлено прапор з січня 1918 р. Проте архівні матеріли дають підстави стверджувати, що рішення про прапор військового флоту 3 січня таки прийняте не було."
(Гречило А. Українська територіальна геральдика. – Львів, 2010. – С. 112–113)
Аватар користувача
ABG
Site Admin
 
Повідомлення: 12718
З нами з: 18 грудня 2009, 21:34
Звідки: Львів

Re: Військово-морські традиції у прапорництві України

Повідомлення Юрій К. » 07 березня 2012, 22:52

Про засідання РНМ 3 січня 1919 мені добре відомо. Незрозумілою до кінця є поява самого наказу по МВ, оскільки сумніватися в його достовірності достатніх підстав немає. Можливо, до затвердження певного зразка прапора для військового флоту Директорію, Петлюра тимчасово наказав "лічити" прапором флоту УНР прапор, зразок якого був оголошений 18 липня 1918 р?
Юрій К.
 
Повідомлення: 163
З нами з: 26 грудня 2009, 23:47
Звідки: Запоріжжя

Re: Військово-морські традиції у прапорництві України

Повідомлення Юрій К. » 07 березня 2012, 23:40

ABG написав:натомість у публікації В. Трембіцького наказом під цим самим числом відновлено прапор з січня 1918 р.


Щодо Трембіцького, то, як я розумію, ніяких документів він не мав і писав тільки те, що йому заманеться. Ось фрагмент з його іншої статті 1967 року.

Трембіцький. С. 173.jpg
Трембіцький. С. 173.jpg (44.75 Кб) Переглянуто 31925 разів
Юрій К.
 
Повідомлення: 163
З нами з: 26 грудня 2009, 23:47
Звідки: Запоріжжя

Re: Військово-морські традиції у прапорництві України

Повідомлення ABG » 08 березня 2012, 00:54

Юрій К. написав:Незрозумілою до кінця є поява самого наказу по МВ, оскільки сумніватися в його достовірності достатніх підстав немає. Можливо, до затвердження певного зразка прапора для військового флоту Директорію, Петлюра тимчасово наказав "лічити" прапором флоту УНР прапор, зразок якого був оголошений 18 липня 1918 р?

Я от дуже сумніваюся, що цей наказ по МВ від 3 січня 1919 р. був взагалі. Думаю, що Шрамченко мав якісь нотатки про засідання РНМ з цього питання, а вже решту дофантазував. Бо щодо питання про морський прапор, то Г. Нарбут 21 січня оголосив комісії у справах вироблення герба УНР відношення Секретаріату Ради Міністрів від 15 січня і просив його розглянути, але справу відклали на наступне засідання, на яке мали запросити представника Морського міністерства. Чи до цього питання пізніше руки дійшли, на жаль, інформації немає. Але можна впевнено твердити, що станом на 21 січня 1919 р. питання про морський прапор ще було в стадії розгляду.
Юрій К. написав:Щодо Трембіцького, то, як я розумію, ніяких документів він не мав і писав тільки те, що йому заманеться. Ось фрагмент з його іншої статті 1967 року.

У публікації 1967 р. В. Трембіцький повністю повторив інформацію С. Шрамченка, з яким контактував. Я ж маю на увазі його пізнішу статтю 1984 р. у "Богословії", де він вже апелює до прапора з "18 січня 1918 року". Очевидно, що це помилка, бо закон прийняли 14 січня (ст. ст.), а не 18. Вказане число 5 "Вісника Державних Законів для всіх земель УНР" за 1919 р., на яке він посилається, нічого подібного не містить.
Тому думаю, що тут маємо явні вигадки, почавши від плутанини з самим актом (закон/наказ по МВ) і завершуючи його змістом.
Аватар користувача
ABG
Site Admin
 
Повідомлення: 12718
З нами з: 18 грудня 2009, 21:34
Звідки: Львів

Далі

Повернутись в Символіка до 1991 року

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 4 гостей