Фалеристичні пам’ятки української військово-морської історії

Історичні мілітарні символи

Фалеристичні пам’ятки української військово-морської історії

Повідомлення Ігор90 » 20 жовтня 2013, 21:24

На огляд і суд представляю товариству невеликий нарис за своїм авторством.

Фалеристичні пам’ятки української військово-морської історії першої пол. ХХ ст.

Українські військово-морські відзнаки першої половини ХХ ст., безсумнівно, представляють собою найменш досліджену, і найбільш загадкову частину вітчизняної фалеристики. При створенні українського військово-морського музею, об’єкти фалеристики (оригінали або відтворені копії) стали би дійсною окрасою експозиції військово-морського музею. На сьогоднішній день відомо більше 10 різних українських воєнно-морських відзнак того періоду. Спробуємо ж описати їх відомі різновиди.

Найперша українська воєнно-морська відзнака виникла вже в квітні 1919 р., коли Морським Міністерством було встановлено прийняти 29 квітня днем Свята Українського Державного Флоту (на честь подій 29 квітня 1918 р. в Севастополі). Тоді ж встановлено бронзову медаль для всіх учасників того історичного моменту й також для всіх військових моряків, які на той момент знаходилися на службі Українського Державного Флоту. Медаль виглядала так: лицева сторона – український воєнний прапор на носі гафеля, зворотня сторона – посередині якір, у горі тризуб з хрестом, внизу якоря «1918», зліва «29», зправа «IV». Медаль бул на голубій з двома жовтими смужками, стрічці . Нажаль, до сьогодні не віднайдено жодного екземпляру медалі, так само невідомо, чи був взагалі цей проект втілений у життя. В 1998 р. відомим колекціонером та дослідником Анатолієм Феньовим було зроблено спробу реконструювати вигляд медалі за описом .

Інша нагорода визначена Ярославом Семотюком як «невідомий хрест чорноморської флоти» . Відзнака являє собою срібний хрест розмірами 40х40 мм., з емаллю світло-блакитного кольору, на який накладені два схрещені якоря. Посеред хреста – абревіатура «ВМВ», причому літера «М» знаходиться в центрі хреста, обрамлена срібним лавровим вінцем. Над цією ж композицією, на верхній частині хреста розміщується срібний тризуб. На нашу думку, абревіатура «ВМВ» може розшифровуватися як «Військово-Морське Відомство». Скоріше за все, ця відзнака, яку на нашу думку слід трактувати як жетон, була виготовлена для службовців цієї установи в період 1920-1924 рр. Наразі це єдина відзнака, в оригінальності якої сумніватися поки що не доводиться.

Існують крім цього, ще й українські відзнаки цивільного флоту, однак щодо них були висловлені деякі упередження. Тому це питання ще має бути докладно вивчене фахівцями справи. Такою наприклад є бронзова відзнака у вигляді якоря, розмірами 40х25 мм., на накладеному рятівному колі гравірований напис «Українська торгова фльота», залитий емаллю. В центрі кола – український прапор. На думку авторів книги «Історія закарбована в металі» С. Пахолка та М. Дмитріва ця відзнака сфальсифікована. За їх словами, основою для виготовлення відзнаки є невстановлена російська або австрійська відзнака, на який накладено оригінальний значок 1930-их рр. з прапором України. За їх словами, подібна відзнака без напису та прапорця фігурує на портсигарі поч. ХХ ст. з написом російською мовою . Відзнака «Українська торгова фльота» вперше була помічена на першому аукціоні «Клейнод» в Києві 4 жовтня 2008 р. (лот під № 189, орієнтовна ціна 400-500 $), потім вона ще з’являлася на празькому аукціоні AUREA Numismatika s.r.o., який відбувся 5 грудня 2009 р .

Окремо слід згадати, що на цьому ж аукціоні були виставлені два невідомі до цього часу жетони українського яхтклубу в Празі 1928 та 1930 рр. Жетони композиційно в цілому подібні до вищеописаної відзнаки: відзнака з цільного кусня срібла у вигляді якоря з рятівним колом. У верхній частині якоря чайка з розпростертими крилами, в нижній - абревіатура «УЯК» («Український Яхт Клуб»). В центрі всієї композиції – накладний трикутний український прапорець. Реверс відзнаки містить напис – «Прага 1928». На іншому знаку такий самий напис, лише вказано 1930 рік. Відзнаки розцінюються як скоріше за все фантазійні .

Інша медаль присвячена перейменуванню канонерського човна українського флоту «Кубанець». Як відомо, 17 вересня 1918 р. цей корабель отримав нову назву – «Запорожець» . Наказ по Морському Відомству з цього приводу за ч. 375/160 по Головному Морському Штабу голосив: «По наказу Колегії Верховних Правителів Української Держави оголошую, що канонерський човен «Кубанець» перейменовано на «Запорожець». В. об. Морського Міністра, капітан I-ої ранги Максимів» .

Відзнака представляє собою бронзову медаль у вигляді якоря, з накладеним на нього рятівним колом. На верхній половині кола знаходиться напис «Запорожець», на нижній викарбувана дата «1918». В центрі кола розміщено тризуб з хрестом. На звороті відзнаки на верхній половині цього ж кола напис «Україна понад усе», на нижній: «Одеса». В центрі – дата «17/IX». Стрічка до медалі - жовтого кольору, з двома синіми смужками по краях. Ширина стрічки – 41 мм. На думку Я. Тинченка, ця медаль є високоякісним фантазійним знаком, виконаним в 2000-ні роки . Відомо, що одна така медаль походить з Праги, таку ж саму медаль було виявлено в збірці Ю. Підлуського (зберігається в Чикаго), де вона з’явилася наприкінці 1990-их рр.-поч. 2000-их рр . Зауважуємо, що «чикагський запорожець», відмінний від «празького» - шток якорю на першому знаку має інакшу форму. На чикагському знаку також відсутня колодка. На нашу думку, ця відзнака могла бути видана якою-небудь з численних українських емігрантських організацій в 1930-1950 рр (але не раніше 1935 р., коли в «Історії українського війська» та журналі «За Державність» вперше були опублікувані документи про перейменування корабля).

Огляд пам’яток військово-морської фалеристики був би неповним, якщо не згадати про ряд інших знаків з військово-морською символікою, що також знаходяться в збірці Ю. Підлуського:
*Срібний знак, на якому зображено вертикально підводний човен, накладений на якір Холла. Композиція обрамлена ланцюгом . Відзнака повністю копіює російську відзнаку на закінчення офіцерського класу підводного плавання 1909 р. Правдоподібно, відзнака у цій збірці – російська.
*Срібний знак, з зображенням двохлопастного гвинту у вертикальному положенні, на який накладено тризуб з хрестом, з якого виходить по 5 блискавиць з кожної сторони. Композиція заключена у вінець. Знак, атрибутований Я. Тинченком як фантазійна відзнака інженер-електриків флоту .
*Два срібних знаки з крилатим якорем, заплутаним в канатах. Повище розташовано хрест з тризубом. Композиція заключена у вінець. Відзнаки атрибутовані Я. Тинченком як фантазійні відзнаки повітроплавців .
*Срібний знак з тризубом з хрестом, обрамлений вінцем, внизу цієї композиції якір, продітий в тризуб. За версією Я. Тинченка це фантазійна відзнака на закінчення воєнно-морського училища .
*Срібний знак, на якому зображено секстант, накладений на якір. Внизу композиції абревіатура «КДП» (командно-дальномірний пост?). Композиція обрамлена морським ланцюгом. Знак атрибутований Я. Тинченком як фантазійна відзнака штурманів .
*Срібний знак, атрибутований Я. Тинченком як фантазійна відзнака української морської авіації . Відзнака композиційно повністю копіює російську відзнаку військово-морських льотчиків, лише маючи накладений поверх тризуб.
*Срібний знак з військово-морською символікою: якір зі стрічкою та схрещеними веслами, на який накладено тризуб в щиті з синьою емаллю. Під ними картуш з абревіатурою «СУС» (поширене скорочення назви формації Українських Січових Стрільців). Композиція заключена у вінець. За версією Я. Тинченка це фантазійна відзнака, що мала б належати до 1-ої Бригади УСС УГА .

Отже, Я. Тинченко, описуючи в своїй книзі всі ці знаки, висловлює припущення про фантазійність цих знаків. Інші дослідники фалеристики, В. Коняго та О Ладиженський, досліджуючи цю збірку, в своїй праці “The Legion of Ukrainian Sich Riflemen – Badges, Medals and other Items” роблять припущення, що ці та ряд інших фантазійних відзнак скоріше за все були видані в Польші в 1940-их рр , очевидно, з пропагандивною метою.

Таким чином, на сьогоднішній день налічується більше десятка різних відзнак, що мають відношення або присвячені подіям військово-морської історії України поч. ХХ ст. Історія появи більшості з них, наразі, нажаль і досі залишається ще невідомою та недослідженою. Відзнаки на цей час ще чекають свого дослідника.
Востаннє редагувалось Ігор90 в 20 жовтня 2013, 21:27, всього редагувалось 1 раз.
Аватар користувача
Ігор90
 
Повідомлення: 546
З нами з: 28 червня 2010, 21:52
Звідки: Запоріжжя

Re: Фалеристичні пам’ятки української військово-морської іст

Повідомлення Ігор90 » 20 жовтня 2013, 21:25

З цікавістю чекаю відгуків...
Аватар користувача
Ігор90
 
Повідомлення: 546
З нами з: 28 червня 2010, 21:52
Звідки: Запоріжжя

Re: Фалеристичні пам’ятки української військово-морської іст

Повідомлення Mykola Chmyr » 20 жовтня 2013, 23:18

А як щодо ілюстрацій? :roll:
Аватар користувача
Mykola Chmyr
Moderator
 
Повідомлення: 3952
З нами з: 19 грудня 2009, 18:12
Звідки: Київ

Re: Фалеристичні пам’ятки української військово-морської іст

Повідомлення Ігор90 » 21 жовтня 2013, 00:44

Не можу прікріпити фото - вони вийшли завеликі :cry:

В принципі, я думаю це вже багатьом відомі відзнаки. Лише вперше росказано про них у форматі одного нарису.

Цікаво ще, чи зацікавив би цей нарис редакцію "Знаку".
Аватар користувача
Ігор90
 
Повідомлення: 546
З нами з: 28 червня 2010, 21:52
Звідки: Запоріжжя

Re: Фалеристичні пам’ятки української військово-морської іст

Повідомлення Mykola Chmyr » 21 жовтня 2013, 09:03

А Ви їх спробуйте перезберегти зі зменшенням розміру файла. Наприклад, у Photoshop є опція "Збререгти для web"...
Нарис однозначно цікавий, але без ілюстрацій тут ніяк. Крім того, у разі публікації посилання теж не завадили б.
Аватар користувача
Mykola Chmyr
Moderator
 
Повідомлення: 3952
З нами з: 19 грудня 2009, 18:12
Звідки: Київ

Re: Фалеристичні пам’ятки української військово-морської іст

Повідомлення Mykola Chmyr » 21 жовтня 2013, 17:22

Ігор90 написав: Тож я все думаю - чи вартий взагалі цей нарис публікації, чи ні?..Може хтось більш спроможніший візьметься більш повно дослідити тему?

Як на мене, то вартий. Крім Вас навряд чи найближчим часом хтось за це візьметься.
Аватар користувача
Mykola Chmyr
Moderator
 
Повідомлення: 3952
З нами з: 19 грудня 2009, 18:12
Звідки: Київ


Повернутись в Символіка до 1991 року

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 7 гостей