Дашкевич Я. Синьо-жовті прапорці Галицької гвардії 1781-1793

Статті Я. Р. Дашкевича з тематики СІД і інших проблем форуму

Дашкевич Я. Синьо-жовті прапорці Галицької гвардії 1781-1793

Повідомлення ABG » 16 травня 2013, 20:28

Дашкевич Я. Р. Синьо-жовті прапорці Галицької гвардії 1781-1793 рр. // Знак. – 1993. – Ч 4. – С. 3.

Синьо-жовті прапорці Галицької гвардії 1781-1793 pp.

Питання виникнення та поширення синьо-жовтого прапора не можна вважати вивченим до кінця. Несподівані невеликі відкриття кидають нове світло на цю проблему.
На виставці «Лемберг / Львів 1772-1918. Нова зустріч зі столицею краю Дунайської монархії», що відкрилася 16 вересня 1993 р. в Історичному музеї міста Відня, серед різних цікавих експонатів я побачив також дві розфарбовані аквареллю гравюри з написом «La Garde Noble Gallicienne en Gala» («Галицька дворянська гвардія y парадній формі»). На одній зображений гвардієць на коні, на іншій − піхотинець («a Pied»). Гвардійці є в справді розкішному кольоровому одязі, витриманому у синій гамі із золотими галунами. Кіннотник у шапці з перами тримає піку, наприкінці якої прикріплено прапорець з кольорами гвардії. Прапорець повіває на вітрі. Якщо його розгорнути, то пропорції приблизно 5:1,3. Кольори прапорця: темно-синій (зверху) та жовтий (знизу), посередині дві горизонтальні стрічки з протилежним розташуванням кольорів, тобто жовтий – зверху, а темно-синій – знизу.
Гравюри, розміром трохи більші від сучасної поштівки (25,4 х 16,9 см; саме зображення 23,8 х 14,0 см), виконав художник Карл Шмідт. Видало їх популярне тоді у Відні видавництво «Артарія і компанія» 1782 р. Примірник гравюри зберігся у Військово-історичному музеї у Відні, звідки її передали тимчасово на виставку. Чи її будь-коли репродукували (тим більше, в кольорах), встановити не вдалося. У дослідженнях з українського прапорництва, наскільки мені відомо, це іконографічне джерело не згадується. Архівні пошуки у Відні, можливо, допоможуть віднайти розпорядження, згідно з яким було визначено, якими мають бути прапорці Галицької гвардії. Не виключено, що функціонував також прапор гвардії як окремої військової частини.
Галицька дворянська гвардія існувала у Відні 1781-1793 pp. Її використовували для охорони цісаря, а також для декорації під час різних святкувань. Служили в гвардії молоді представники галицької шляхти. Гвардію розпустили в зв’язку з низьким рівнем дисциплінованості, в основному, вихідців з польських шляхетських родів.
Прапорець Галицької гвардії 1781-1793 pp. відбиває, безсумнівно, давнішу (до 1772 p., коли Галичину було приєднано до Австрії) традицію. Як видно зі зображення, синій колір вже тоді розташовували над жовтим (золотим). Ці барви відповідають одночасно кольорам герба, придуманого австрійцями для Королівства Галичини і Володимирії – як офіційно називали тоді Галичину (три золоті королівські корони на темно-синьому полі).
Аватар користувача
ABG
Site Admin
 
Повідомлення: 12718
З нами з: 18 грудня 2009, 21:34
Звідки: Львів

Повернутись в Статті Ярослава Дашкевича

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 5 гостей

cron