Герб Київської області

Герби, прапори та гімни областей і районів

Герб Київської області

Повідомлення Lisnychenko » 13 лютого 2010, 20:43

Якось пройшло повз мою увагу - звідки там історично міг взятися Св. Юрій?
Певно, без якогось непорозуміння не обійшлося. Просвітіть, панове, мене, невігласа... :oops:
Lisnychenko

Повідомлення: 54

Re: Герб Київської області

Повідомлення ABG » 13 лютого 2010, 22:02

Lisnychenko написав:Якось пройшло повз мою увагу - звідки там історично міг взятися Св. Юрій?
Певно, без якогось непорозуміння не обійшлося. Просвітіть, панове, мене, невігласа...

У гербовниках Б. Папроцького (2-а пол. 16 ст.) вказано як герб Києва Св. Юрія. Проте це є помилкою, бо на печатках міста було зображення лука, якого натягують дві руки, що виходять з хмари. Це ж підтверджують і інші тогочасні джерела.
Очевидно, що "клюнули" саме на цю дурницю, тому й такий герб.
ABG
Site Admin

Повідомлення: 7395

Повідомлення Krutyvus » 14 лютого 2010, 08:25

А я думаю, що зробили як паралель Москві: столичний регіон теж з Георгієм... :(
Робота займає час відведений на неї.
Krutyvus

Повідомлення: 781

Повідомлення ABG » 14 лютого 2010, 11:18

Krutyvus написав:А я думаю, що зробили як паралель Москві: столичний регіон теж з Георгієм...

Ні, це вже як продовження історії.
Київська облрада зверталася спершу тоді й до мене, й до Олексія Кохана – ми окремо пропонували Архангела Михаїла, який був історичним символом Київської землі та воєводства (16-18 ст). Але хтось підсунув їм цього Св. Юрія.
Далі мені оповідали комічну історію, що негайно "стукачі" донесли в Москву про такий проект герба, і від Лужкова прийшов якийсь гнівний лист, про "виняткове право" Москви на цей символ. Такі хамські вибрики лише роздратували керівництво області й вони винесли герб з Юрієм на затвердження облради. ;)
ABG
Site Admin

Повідомлення Krutyvus » 14 лютого 2010, 11:37

А Ваші обласні проекти не збереглися? Чи не могли б вивісити для ознайомлення?
Krutyvus

Повідомлення Lisnychenko » 14 лютого 2010, 13:04

У мене було дві версії - так звана "Погоня Руська", як на гербах Четвертинських, наприклад. І ще десь читав, що в польському гербовнику (здається, в того ж Папроцького) Погоню Литовську помилково потрактували як Св. Юрія на коні.
Lisnychenko

Повідомлення: 54

Повідомлення ABG » 14 лютого 2010, 13:12

Я давав кілька проектних пропозицій для герба (лише у самому щиті) та прапора. Ось додаю одну, в якій Архангел Михаїл поданий у візантійській традиції зі сферою й мірилом (для відміни від Архангела в гербі міста Києва, де він був зі щитом і мечем). На проекті прапора квітка каштану уособлювала Київ як адміністративний центр області, синя смуга – Дніпро, а жовті – багаті землі Київщини, розташовані обабіч.

Олексій Кохан робив проект великого герба. З його дозволу графічний малюнок я публікував у своїй книжці "Сучасні символи областей України". Кольорового рішення в мене немає, лише чорно-біле.
Приєднані файли
Kyiv_obl_Grechylo.jpg
Проект герба Київської області А. Гречила
Kyiv_obl_Grechylo.jpg (20.56 Кб) Переглянуто 6211 разів
Kyiv_obl_p_Grechylo.jpg
Проект прапора Київської області А. Гречила
Kyiv_obl_p_Grechylo.jpg (9.43 Кб) Переглянуто 6211 разів
Kyiv_obl_Kokhan.jpg
Проект герба Київської області О. Кохана
Kyiv_obl_Kokhan.jpg (27.96 Кб) Переглянуто 6211 разів
ABG
Site Admin

Повідомлення ABG » 14 лютого 2010, 13:19

Lisnychenko написав:У мене було дві версії - так звана "Погоня Руська", як на гербах Четвертинських, наприклад. І ще десь читав, що в польському гербовнику (здається, в того ж Папроцького) Погоню Литовську помилково потрактували як Св. Юрія на коні.

Трохи не так. Гваньїні подавав описи прапорів окремих воєводств, то за його версією на прапорі Київщини з одного боку був крокуючий ведмідь, з іншого – литовська Погоня.

Цілком імовірно, що такий прапор міг існувати й Гваньїні його бачив. Інша річ, що це все ж таки прапор, а герб воєводства був іншим. Решта поданих Гваньїні прапорів також мають розбіжності з тогочасними гербами. Тому це джерело треба сприймати критично.
На жаль, вже доводилося читати "захоплені" статті людей, які крім "Опису Сарматії" в руках нічого більше не тримали й у темі не орієнтуються, але безапеляційно "проковтнули" подані описи прапорів як реальні земельні герби. :shock:
ABG
Site Admin

Повідомлення Krutyvus » 14 лютого 2010, 14:37

Дякую. Проекти симпатичні...

Про ведмедя на печатьі Київського воєводства згадував і Однороженко у статті "УКРАЇНСЬКА ЗЕМЕЛЬНА ГЕРАЛЬДИКА XVI–XVIII ст.ЗА СФРАГІСТИЧНИМИ ДЖЕРЕЛАМИ".
Зображення

У зв"язку з цим на думку приходить версія походження етноніму "Русь" від назви ведмедя "урсус".
Востаннє редагувалось Krutyvus в 14 лютого 2010, 19:47, всього редагувалось 1 раз.
Krutyvus

Повідомлення ABG » 14 лютого 2010, 15:48

На литовських великокняжих печатках, де по колу розміщалися герби земель, Київщина однозначно подавалася з ангелом чи Архангелом Михаїлом.

А про "ursus" це, очевидно, чиста вигадка. Щось подібне довелося читати в новіших публікаціях про герб Перемишля, де нібито ведмідь (ursus) мав асоціюватися... зі св. Урсулою. Такі сучасні "фантазії" були би повною дикістю для людей 14-16 ст., коли цей герб мав виникнути.
Приєднані файли
VKL_Kyiv.jpg
VKL_Kyiv.jpg (25.55 Кб) Переглянуто 6207 разів
ABG
Site Admin

Повідомлення Sotnyk » 10 червня 2011, 10:13

Krutyvus написав:А я думаю, що зробили як паралель Москві: столичний регіон теж з Георгієм... :(

Герб Москви є родовим гербом литовського роду Коріятовичів,і використовувався після Куликівського бою.
Sotnyk

Повідомлення: 17

Повідомлення Krutyvus » 14 лютого 2012, 17:59

Цікаво, де тут герб Кївщини та інших земель України?
Зображення
Выява «Пагоні» зь віленскага выданьня Статуту Вялікага Княства Літоўскага (1614)
Krutyvus

Повідомлення ABG » 24 лютого 2012, 00:50

Krutyvus написав:Цікаво, де тут герб Кївщини та інших земель України?

Ця сама віньєтка була й у іншому віленському виданні 1619 р. Я про неї писав в "Українській територіальній геральдиці" (с. 58). Композиція відповідає тогочасній великій литовській печатці, але київський янгол перетворився на жіночу постать. Волинський хрест залишився без змін.
ABG
Site Admin

Повідомлення Krutyvus » 25 лютого 2012, 16:40

Дякую. Молодиці не помітив :(
Krutyvus

Повернутись в Територіальні символи

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 2 гостей