Корона мурована?

Зміст символів; теорія та практика; проблеми

Корона мурована?

Повідомлення В.Б. » 16 вересня 2014, 21:56

Шановне Товариство!
Маю сумнів щодо правильності назви “корона мурована”.
В латинській “corona muralis” використано суфікс –alis, який творить прикметник лише з іменником, або цифрою, але ніяк не з дієсловом. Тобто muralis пішло не від слова “мурувати”, а від слова “мур”. Вдумайтеся: “мурована” __ позначена швами кладки, але не обов’язково міська оборонна стіна і “мурова” __ у вигляді міської оборонної стіни, але не обов’язково з позначенням кладки. Гадаю, найкраще було б змінити назву на “мУрова корона”. Це добре співвідноситься з німецьким “Mauerkrone”, де Mauer знов-таки не є дієсловом. Можна ще називати “корона з муру”, або “мур-корона”. Що скажете?
В.Б.
 
Повідомлення: 53
З нами з: 24 вересня 2010, 15:47

Re: корона мурована?

Повідомлення TheDarkMax2 » 16 вересня 2014, 22:44

Схоластика. До того ж:
Словник української мови: в 11 томах. — Том 4, 1973. — Стор. 830. написав:МУРУВАТИ, ую, уєш, недок., перех. і без додатка.
Споруджувати, зводити щось із каменю, цегли. У всякого своя доля І свій шлях широкий: Той мурує, той руйнує, Той неситим оком — За край світа [світу] зазирає (Тарас Шевченко, I, 1963, 236); Муруючи стіну, муляр кладе в неї не самі тільки гранітові квадрати, але як випаде, то і труск, і обломки і додає до них цементу (Іван Франко, I, 1955, 30); Гриць наносив цегли і збирався мурувати піч з комином та димарем (Степан Чорнобривець, Визвол. земля, 1959, 183).

Вона з каменю/цегли? Так.
Tej wojny nikt za nas nie wygra! ©

З моїх снів утичеш над ранок, терпка як аґрус, солодка як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні, фіалкові очі мокрі від сліз.
Аватар користувача
TheDarkMax2
 
Повідомлення: 1134
З нами з: 30 квітня 2014, 01:26
Звідки: Україна, Харків

Re: корона мурована?

Повідомлення TheDarkMax2 » 16 вересня 2014, 22:56

На жаль, не знаю, як буде французькою, проте англійською Mural crown. Mural - прикметник.
Tej wojny nikt za nas nie wygra! ©

З моїх снів утичеш над ранок, терпка як аґрус, солодка як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні, фіалкові очі мокрі від сліз.
Аватар користувача
TheDarkMax2
 
Повідомлення: 1134
З нами з: 30 квітня 2014, 01:26
Звідки: Україна, Харків

Re: корона мурована?

Повідомлення Mykola Chmyr » 17 вересня 2014, 11:22

TheDarkMax2 написав:На жаль, не знаю, як буде французькою ...


Couronne murale
Аватар користувача
Mykola Chmyr
Moderator
 
Повідомлення: 3952
З нами з: 19 грудня 2009, 18:12
Звідки: Київ

Re: Корона мурована?

Повідомлення ABG » 17 вересня 2014, 21:27

У рекомендаціях УГТ вживається визначення "міська мурована корона". Якоїсь проблеми тут немає. Слово "мурована" також є прекметником, а не дієсловом.
Не думаю, що варто творити кальки з інших мов на взірець "мурова корона". Зрештою, як синонім до неї може бути "муніципальна корона".
Аватар користувача
ABG
Site Admin
 
Повідомлення: 12718
З нами з: 18 грудня 2009, 21:34
Звідки: Львів

Re: Корона мурована?

Повідомлення TheDarkMax2 » 14 червня 2015, 11:08

Российская историческая городская корона
Питання: нащо виділялися міста-фортеці орлом на короні в Російській Імперії? Чи є аналоги в інших країнах? Чи потрібне щось подібне в сучасній Україні? Я би це можна було зображати на українських гербах? Мені ось поки лише ідея гармат поміж зубцями прийшла.
Tej wojny nikt za nas nie wygra! ©

З моїх снів утичеш над ранок, терпка як аґрус, солодка як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні, фіалкові очі мокрі від сліз.
Аватар користувача
TheDarkMax2
 
Повідомлення: 1134
З нами з: 30 квітня 2014, 01:26
Звідки: Україна, Харків

Re: Корона мурована?

Повідомлення ABG » 14 червня 2015, 11:58

У кожній менш-більш розвиненій національній геральдичній системі створювалися різні типи муніципальних корон, залежно від адміністративних і статусних особливостей. Оскільки в РІ існували укріплені поселення-фортеці, частина з яких згодом перетворилася на звичайні міста, а частина так і залишилася, то й до напрацьовуваної в ХІХ ст. системи корон було внесено таку пропозицію.
Для України перетягувати елементи з чужих систем немає сенсу. Тим більше, що достатньо того, що запропоновано в методичних рекомендаціях.
Аватар користувача
ABG
Site Admin
 
Повідомлення: 12718
З нами з: 18 грудня 2009, 21:34
Звідки: Львів

Re: Корона мурована?

Повідомлення Vida » 14 листопада 2022, 15:53

я пользуюсь этим термином
Vida
 
Повідомлення: 4
З нами з: 22 серпня 2022, 12:09


Повернутись в Загальні питання

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 9 гостей

cron