Прапор Волинської області

Область і райони

Прапор Волинської області

Повідомлення Leiden Loki » 18 липня 2011, 04:07

Завжди мучив себе питанням, звідки на прапорі Волинської області взявся т. з. "скандинавський хрест"?
Зображення

Панове вексилологи, буду дуже вдячний за допомогу.
Аватар користувача
Leiden Loki
 
Повідомлення: 5
З нами з: 18 липня 2011, 03:19
Звідки: Over the hill and far away

Re: Стяг Волинської області

Повідомлення ABG » 18 липня 2011, 08:26

1997 р. питанням символів Волинської області займалася створена місцевою владою спеціальна геральдична комісія. Я тоді подавав їм пропозиції зберегти у гербі давніший варіант волинського хреста з ХV-ХVІ ст. (хрест прямий і доходить до країв щита), а на прапорі також подати цей хрест, стійка якого була розміщена посередині полотнища (щоб не був подібним на Данеброг). Для герба такий варіант і затвердили, а для прапора зробили проект, що схожий на данський, а в крижі ще й розмістили білий лапчастий хрест (мабуть, через стереотипне сприйняття пізнішого варіанту герба Волині з таким типом хреста). Пропорції прапора (співвідношення ширини до довжини) вийшли 5:7. Я запитував членів комісії чим це вмотивовано, але ніхто не міг пояснити. Виявилося, що "просто так вийшло". Тому довелося мені ще кілька років переконувати обласну раду змінити пропорції прапора на 2:3, щоб він відповідав пропорціям Державного прапора й міг нормально використовуватися під час різних заходів.
Аватар користувача
ABG
Site Admin
 
Повідомлення: 12721
З нами з: 18 грудня 2009, 21:34
Звідки: Львів

Re: Стяг Волинської області

Повідомлення Leiden Loki » 18 липня 2011, 15:03

ABG, вельми вдячний за інформацію. Схоже, просто "так вийшло".
Чи правильно я розумію, що лапчатий хрест не є історично обумовленим гербом Волині? А як же тоді герб і прапор Рівненської області, герб Волинської губернії в Російській імперії та герб Волинського воєводства у ВКЛ-РП, в котрих срібний хрест не доходить до країв щита?

Зображення


З іншого боку, в описі від року 1856 тип хресту взагалі не вказується.
Буду дуже вдячний за внесення ясності в питання волинського хреста)
Аватар користувача
Leiden Loki
 
Повідомлення: 5
З нами з: 18 липня 2011, 03:19
Звідки: Over the hill and far away

Re: Стяг Волинської області

Повідомлення ABG » 18 липня 2011, 16:07

Мова йде про найдавніші відомі зображення герба Волині на печатках великого князя Вітовта з початку ХV ст. На ній герб Волині представляє прямий хрест, який дотикається до країв щита. Надалі герб змінюється: простежується відходження хреста від країв, а потім і поступове перетворення його на т. зв. лапчастий (тобто, рамена і стійка ширші по краях і звужуються до центру).
В принципі, обидва варіанти є історичними для Волині. Просто для сучасної Волинської області (з огляду на давніші адміністративні традиції міст Луцька та Володимира) пропонувався мною "давніший" варіант волинського герба. А для Рівненщини цілком прийнятний "пізніший" варіант. Це вже за логікою: хто кому "старший брат".

Seal_Vitovt.gif
Seal_Vitovt.gif (21 Кб) Переглянуто 12822 разів
Аватар користувача
ABG
Site Admin
 
Повідомлення: 12721
З нами з: 18 грудня 2009, 21:34
Звідки: Львів

Re: Стяг Волинської області

Повідомлення Leiden Loki » 17 серпня 2011, 19:49

Дуже дякую. Знову ж таки, як вважаєте, можна використовувати нинішній прапор Волинської області в якості історичного, неофіційного прапору всієї Волині? Чи в такому разі все-таки краще використовувати стяг з стійкою посередині полотнища? Чи, може, більш прийнятний ще інший варіянт? Розумію, питання геть недолуге, так як прапори зазвичай стосуються існуючих територіальних одиниць, а не історичних земель, і все ж хотілося б почути вашу думку.
Аватар користувача
Leiden Loki
 
Повідомлення: 5
З нами з: 18 липня 2011, 03:19
Звідки: Over the hill and far away


Повернутись в Волинська область

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 0 гостей