|
|
Укрпошта випустила маркований конверт і блок до ювілеїв Львова з помилкою в гербі міста |
 Укрпошта випустила маркований конверт і блок до ювілеїв Львова з помилкою в гербі міста
Цього року “Укрпоштою” випущено конверт з оригінальною маркою, присвячений 650-річчю з часу надання магдебурзького права Львову та блок до 750-річчя з часу заснування міста. Варто відзначити, що для цього державного підприємства постійною проблемою був випуск поштових марок чи конвертів, пов’язаних з геральдичною тематикою.
Ще в 1993 р. розпочато серію марок з гербами, в якій спершу з’явилися знаки якихось абстрактних земель – “Львівщини” та “Київщини” (чи то автори мали на увазі сучасні області, чи давні воєводства і губернії?). Потім до земельних додали міські – Чернігова та Луганська, останній – з бездарно виконаною композицією. Й нарешті 1997 р. ця невдала серія завершилася гербом Закарпаття з помилками у кольоровому рішенні. Ще більш шокуючою виявилася марка до 800-річчя Галицько-Волинської держави, на якій хоча й зображено правильний герб у щиті, однак його тримав у руках здоровенний воїн в обладунках, який чомусь… їхав верхи на коронованому левові (!?). Оскільки такий сюжет не пов’язаний ні з якоюсь легендою чи переказом, то такий “карусельний” мотив для ювілею видається вельми дивним. Далі можна згадати серію “Області України” з малюсінькими гербочками, які можна розглянути хіба за допомогою потужної лупи, марки зі спотвореним Державним гербом, конверт присвячений 400-літтю запровадження магдебурзького права в Жовкві з гербом, що не вживався ні за часів магдебургії, ні не використовується тепер тощо.
На жаль, не стали “щасливим винятком” і згадані львівський конверт і блок. На гербі міста Львова зображений у синьому полі золотий лев, що крокує в золотій брамі з трьома вежами. Допускається при кольоровому друці замість золотого використовувати жовтий колір, проте і на конверті, і на блоці лев і брама чомусь… білі, а синій колір набрав фіолетового відтінку. Крім того, малюнок на конверті представляє львівські дахи та вежі – сюжет доволі невдалий для декларованої тематики, оскільки ці архітектурні мотиви походять вже з періоду після скасування магдебургії у Львові. Проте й цього авторові виявилося замало і він доповнив цей краєвид кронштейном з підвісною табличкою. Сама табличка з латиномовним написом відома з гравюри з панорамою Львова початку ХVІІ ст., виконаною, як вважають, за рисунком А. Пассаротті, й слугувала підписом до одного з гербів: “герб міста Львова, наданий Сигізмундом І 1526 р.” Очевидно, що такий напис ніякого відношення не має ні до поданого на конверті герба, ні до панорами з дахами, ні до 650-річчя магдебургії. Схоже, що автор попросту приплутав абищо на “нєпонятном язикє”, щоб було “красіво”. Відверто дивує, як такий неграмотний і неякісний проект міг пройти якісь художні ради чи експертні комісії? Чи “Укрпошта” взагалі не дбає про якість своєї продукції, випускаючи такий конверт понад 800-тисячним накладом і виставляючи на посміховисько цілу державу? Невже не можна вирішити такі питання фахово й компетентно? У багатьох країнах геральдична тематика стає окрасою філателістичної продукції. Серед таких прикладів можна назвати й прості та якісні серії марок з гербами сусідніх держав – Білорусі, Литви, Латвії, Чехії, Словаччини та ін. В Україні залишається лише надіятися, що може нарешті “Укрпошта” спроможеться на щось путнє.
Андрій Гречило
P. S. Українське геральдичне товариство готове надати консультаційну допомогу УДППЗ “Укрпошта” щодо використання геральдичної тематики у філателістичній продукції. |